Tanrının Kitabı (The Book Of Eli)

Yönetmen: Allen Hughes, Albert Hughes

Senaryo: Gary Whitta

Oyuncular: Denzel Washington, Gary Oldman, Mila Kunis, Michael Gambon, Ray Stevenson

Gösterim Tarihi: 05 Şubat

Konu: Amerikan yapımı filmi Albert ve Allen Hughes kardeşler yönetmiş. Kardeşler bu filmle ”From Hell” (Cehennemden Gelen) filminden beri ilk defa biraraya geliyorlar.Başrollerini ise Denzel Washington , Gary Oldman , Mila Kunis , Paylaştığı ” The Book of Eli” Distopik bir gelecekte geçen aksiyon / Gerilim türünde bir yapım.Filmde Güneş patlaması sonrası kavrulmuş dünyada sağ kalanların yaşam mücadelesinde Eli (D.Washington) adlı bir adamın yok olmanın eşiğine gelen insanlığı kurtaracak olan bir kitabı koruma mücadelesini anlatıyor.

 

 

Herkesin Keyfi Yerinde (Everybody’s Fine)

Yönetmen: Kirk Jones

Senaryo: Kirk Jones, Massimo De Rita

Oyuncular: Robert DeNiro, Drew Barrymore, Kate Beckinsale, Sam Rockwell

Gösterim Tarihi: 05 Şubat

Konu: Frank Goode ailesini ayakta tutabilmek için her saat çalışmış, 60 yaşına geldiğinde, zamanın geçip gittiğini ve çocuklarının büyüdüğünü göremediğini fark etmiştir. Zamanı geri döndürüp çocuklarıyla tekrar bir araya gelme hevesiyle Frank ani bir yolculuğa çıkar. Ancak kısa sürede karısının ona çocukların durumlarıyla ilgili bilgi verirken, kötü haberleri atladığını ve iyi haberleri abarttığını fark eder.

 

Romantik Komedi

Yönetmen: Ketche

Senaryo: Ceren Aslan, Aslı Zengin

Oyuncular: Cemal Hünal, Engin Altan Düzyatan, Gürgen Öz, Sedef Avcı

Gösterim Tarihi: 05 Şubat

Konu: Esra, Didem ve Zeynep, üç yakın arkadaştır. Zeynep’in düğünü sürprizlere neden olacaktır. İstemediği bir işte yıllardır çalışan Esra istifa eder, kötü giden ilişkisini sona erdirir.

Reklâm ajansına çalışmaya başlayana Esra, ajansın kreatif direktörü Mert ile yakınlaşırken, Didem’de Mert’in arkadaşı aktör Cem Sezgin’den etkilenir. Üç arkadaşın kararları hayatlarını değiştirecektir.

 

Parlak Yıldız (Bright Star)

Yönetmen: Jane Campion

Senaryo: Jane Campion

Oyuncular: Ben Whishaw, Abbie Cornish, Kerry Fox, Paul Schneider

Gösterim Tarihi: 12 Şubat

Konu: Muhteşem doğa manzaralarıyla bezeli bu romantik film, 1818 yılında, Londra’nın hemen dışında geçiyor. Henüz 23 yaşındaki şair Keats, genç komşuları, moda öğrencisi Fanny Brawne’la gözlerden ırak bir ilişkiye girer. Birbirlerine bağlılıkları güçlenir, aşkları alevlenirken bazı engelleri aşmaları gerekir: Fanny’nin annesi, Keats’in en yakın arkadaşı Brown ve genç şairin amansız hastalığı…

 

 

 

Sevgililer Günü (Valentine’s Day)

Yönetmen: Garry Marshall

Senaryo: Katherine Fugate

Oyuncular: Jessica Alba, Jessica Biel, Bradley Cooper, Jamie Foxx, Jennifer Garner, Anne Hathaway, Ashton Kutcher

Gösterim Tarihi: 12 Şubat

Konu: Sevgililer Günü (Valentine’s Day) bir grup Los Angeles’linin birbirine geçmiş hikâyelerini konu alıyor. Kahramanlarımız sevgililer gününün romantizmi içinde, kendi hayatlarında, o güne kadar fark etmedikleri önceliklere yer vermeleri gerektiğini görüyorlar.

 

Recep İvedik 3

Yönetmen: Togan Gökbakar

Senaryo: Şahan Gökbakar, Togan Gökbakar, Can Ali Sabuncu

Oyuncular: Şahan Gökbakar, Zeynep Çamcı, Ayhan Işık, Oktay Dener

Gösterim Tarihi: 12 Şubat

Konu: Babaannesinin ölümünden sonra Recep İvedik kendisini kötü hissetmekte ve son derece komik depresyon belirtileri göstermektedir. Her gece gördüğü bir kabus da sinirlerini iyice bozmuştur. Bu kabustan kurtulmaya çalışan Recep, mahallenin ev kadınlarından, en yakın dostu bakkal Salih’ten psikologlardan ve hatta cinci hocalardan medet umar ancak hiç birisi içindeki sıkıntıya çare bulamaz. Bu depresyon sıkıntı hali hiç geçmeyecekmiş gibi görünürken bir anda hayatına uzaktan akrabası olan genç bir kız, Zeynep girer. Zeynep, İstanbul’da üniversiteye gitmekte ancak kalacak yer sıkıntısı çekmektedir ve bir gün Recep’in evinde yaşayacaktır. Recep ve Zeynep ilk başlarda pek iyi anlaşamasalar da günler geçtikçe birbilerine ısınırlar ve Zeynep de Recep’in iç sıkıntısını geçirmek için ona yardımcı olmaya, hayatına renk katmaya çalışır.

 

Aşk Dersi (An Education)

Yönetmen: Lone Scherfig

Senaryo: Katherine Fugate

Oyuncular: Peter Sarsgaard, Olivia Williams, Carey Mulligan ile Emma Thompson

Gösterim Tarihi: 19 Şubat

Konu: Yıl 1961, 16 yaşında, kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny odasında özgür bir hayatın hayallerini kurmaktadır. Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı 30 yaşlarındaki David’in gelişiyle altüst olur. Parlak bir öğrenci olan Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmak ile karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi ve hayatı arasında gidip gelmektedir.

 

 

Kan Arzusu (Thirst)

Yönetmen: Park Chan-Wook

Senaryo: Seo-Gyeong Jeong, Chan-wook Park

Oyuncular: Song Kang-Ho, Kim Ok-Bin, Kim Hae-Sook, Shin Ha-Kyun

Gösterim Tarihi: 19 Şubat

Konu: Rahip Sang-Hyun, insanların ölümcül bir virüsten kurtarılmasına yardım etmek amacıyla gizli bir aşı geliştirme araştırmasında gönüllü denek olur. Deney sırasında, virüsün kendisine de bulaşmasıyla ölen rahibin bedenine kan nakli yapılır ve rahip mucizevi bir şekilde yeniden hayata döner. Fakat niteliği tanımlanamayan bu kan onu bir vampire dönüştürmüştür! Sang-Hyun, kan arzusu ve inançları arasında sıkışıp kalır.

 

Kurt Adam (The Wolfman)

Yönetmen: Joe Johnston

Senaryo: Andrew Kevin Walker, David Self

Oyuncular: Benicio Del Toro, Anthony Hopkins, Emily Blunt, Hugo Weaving

Gösterim Tarihi: 19 Şubat

Konu: Annesini kaybeden Lawrence, herşeyi unutmak için kasabasını terk eder, uzun yıllar ortalıkta görünmez. Ancak kardeşinin nişanlısı Gwen’in, kaybolan kardeşini bulmak için yardım isteyince geri döner. Kasabaya ulaştığında bir kana susamışın kasaba halkını tek tek öldürdüğünü, olayı araştırmak için bir müfettişinin kasabaya geldiğini öğrenir.

 

Arthur Maltazar’ın İntikamı ( Arthur And The Vengeance Of Maltazard )

Yönetmen: Luc Besson

Senaryo: Luc Besson

Oyuncular: Freddie Highmore, Mia Farrow

Gösterim Tarihi: 19 Şubat

Konu: Minimoylar Arthur’un onuruna bir şölen düzenlemekteler. Arthur’un babası ise büyükannenin evindeki tatillerini yarıda kestiklerini sabırsızlıkla söylemek için bu günü seçer. Tam ayrılmak üzerelerken, bir örümcek Arthur’un eline S.O.S. yazılı bir prinç tanesi bırakır. Hiç şüphe yok ki Selenia tehlikededir! Arthur hiç düşünmeden kızı kurtarmak için harekete geçer.

 

Şimşek Hırsızı ( Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief)

Yönetmen: Chris Columbus

Senaryo: Rick Riordan, Craig Titley

Oyuncular: Uma Thurman, Sean Bean, Pierce Brosnan, Logan Lerman, Catherine Keener

Gösterim Tarihi: 19 Şubat

Konu: Film, babasının Mitolojik Yunan Tanrısı Poseidon ve annesinin ise sıradan bir insan olduğu Percy adındaki gencin zorlu hikayesini anlatacak. Serinin bu ilk kitabında/filminde Percy kendini ispatlamak için Zeus’un çalınan şimşeğini bulup hırsız olmadığını herkese göstermek zorunda kalıyor. Yıllardır görmediği babasıyla yüzleşmesi ve tanrılardan bile çok daha güçlü bir hazineyi ortaya çıkarması ise apayrı bir hikaye…

 

 

Nine

Yönetmen: Rob Marshall

Senaryo: Michael Tolkin, Anthony Minghella

Oyuncular: Nicole Kidman, Penelope Cruz, Judi Dench, Daniel Day Lewis

Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Konu: Yetenekleri ve aşk hayatı çöküntüye uğrayan yönetmen Guido, son filminin yapımından vazgeçmek üzeredir. Sıkıntılardan kurtulmaya çalışırken, bir sürü güzel kadınla kurduğu çalkantılı ilişkiler içinde kaybolur. Metresi, karısı, ilham perisi, sırdaşı, cilveli bir muhabir, öğretici bir fahişe ve annesi ile hayatını paylaşan Guido, dibe yaklaşırken bir kurtuluşun peşindedir. Ve Guido, bir sanatçının dramını, özgün diliyle gözler önüne sermektedir.

 

Veda

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Senaryo: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci

Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Konu: Atatürk ve Salih Bozok’un Selânik’te çocuklukta başlayan arkadaşlıkları önce silâh arkadaşlığına, sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesi.

 

Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones)

Yönetmen: Peter Jackson

Senaryo: Fran Walsh, Philippa Boyens

Oyuncular: Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci

Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Konu: Susie, 14 yaşında öldürülmüş ve cennete gitmiştir. Ölümünden sonra dünyada onsuz sürüp giden yaşamı, ortadan kayboluşuyla ilgili yorumlarını, ailesinin sevgili kızlarının canlı bulunması umuduna sarılmasını ve katilinin cinayetten kalan ipuçlarını yok etmeye çalışmasını takip eder. İstediği herşey düşündüğü an yerine gelmektedir ama dünyada da hayat sürerken Susie’de bir şekilde o hayata dahildir

 

Ev

Yönetmen: Caner Özyurtlu, Alper Özyurtlu

Senaryo: Caner Özyurtlu, Alper Özyurtlu

Oyuncular: Gülçin Santırcıoğlu, Alican Yücesoy, Ahmet Saraçoğlu, Funda Eryiğit

Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Konu: ‘Biri Bizi Gözetliyor’ evine yarışmacı olarak giren ve eli silahlı birinin içeri girmesiyle rehin alınan yarışmacıların yaşadıkları olay konu ediliyor. Hiç düşündünüz mü, BBG evinin canlı yayını sırasında içeriye silahlı bir adam girip, tüm yarışmacıları rehin alırsa ne olur? Alper Özyurtlu ve Caner Özyurtlu düşünmüş ve bu hikayeyi senaryolaştırıp, filme çekmeye karar vermişler. …

 

 

Yenilmez (Invictus)

Yönetmen: Clint Eastwood

Senaryo: Anthony Peckham

Oyuncular: Morgan Freeman, Matt Damon, Scott Eastwood, Langley Kirkwood

Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Konu: Film, Nelson Mandella’nın ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımı kaptanıyla yaptığı işbirliğinin hikâyesini anlatıyor. Yeni seçilen Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğradığını bilmektedir. Mandela sporun uluslararası dili sayesinde insanları birleştireceğine inandığı için, 1995 Dünya Kupası’nda Güney Afrika futbol takımını destekler.

 

 

 

Veda

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Senaryo: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola, Murat Han, Sinan Tuzcu

Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Konu: Dünya sinema tarihinde Ghandi, De Gaulle, Mandela, Napolyon gibi büyük liderleri anlatan sinema filmlerinin yanındaki yerini alacak olan Veda, Zülfü Livaneli’nin yönetimiyle sinema filmi olarak beyazperdeye taşındı. Atatürk ile Salih Bozok’un Selânik’te çocukluktan başlayan arkadaşlıkları önce silâh arkadaşlığına, sonrada aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatan için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesi.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.