Yahşi Batı

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Senaryo: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar ile Zafer Algöz

Gösterim Tarihi: 01 Ocak

Konu: Aziz Bey, ile Lemi Bey, 19. yüzyılın sonlarında padişah tarafından görevlendirilerek Amerika’ya giderler. Yanlarına da hediye olarak verilmek üzere çok değerli bir elmas taş ve yüksek miktarda para vardır. İkili Amerika’ya varınca, gidecekleri menzil için bir posta arabasına binerler. Lemi Bey ile Aziz Bey bu yolculuk esnasında soyulurlar. Önce ellerinden elmas taş gider, sonra da paralarını kaptırırlar. İki Osmanlı, kaptırdıkları parayı tekrar toparlamak için ödül avcılığı yaparlar. Gördükleri ‘Wanted’ ilanlarını kendilerine uyarlayıp, sırasıyla aranan haydutların yerine geçer ve ödül avcılığıyla para kazanmaya çalışırlar. Biri haydut olur, diğeri onu yakalar ve başlarına her defasında binbir olay gelir. Tam canlarından olacakken Aziz Bey aslında ödül avcısı olmadıklarını, Lemi Bey’in haydut olmadığını, ikisinin de Osmanlı olduğunu anlatmaya çalışır.

 

Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

Yönetmen: F. Gary Gray

Senaryo: Kurt Wimmer

Oyuncular: Jamie Foxx, Gerard Butler, Colm Meaney, Bruce McGill

Gösterim Tarihi: 01 Ocak

Konu: Clyde Shelton, bir soygun girişimi sırasında eşini ve kızını kaybeden dürüst bir aile babasıdır. Katiller yakalandığında, davaya savcı Nick Rice atanır. Aradan on yıl geçer. Hafif cezayla kurtulmuş olan katil ölü bulunur. Clyde Shelton, Nick Rice’a bir ültimatom verir: Adalet sistemi düzeltilmediği takdirde, Shelton’ın ailesinin cinayet davasında yer alan herkes ölecektir.

 

 

Aşka Ruhunu Kat (Soul Kitchen)

Yönetmen: Fatih Akın

Senaryo: Adam Bousdoukos

Oyuncular: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel, Anna Bederke

Gösterim Tarihi: 01 Ocak

Konu: Filmde, restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerden para kazanamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de arası açılan Zinos’un, “star” bir aşçıyı işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, esprili bir dille anlatılıyor. Eski sanayi bölgesinde hangardan bozma lokanta, yeni aşçı sayesinde gözde bir gurme restorana dönüşüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Aşkım (Cheri)

Yönetmen: Stephen Frears

Senaryo: Christopher Hampton

Oyuncular: Michelle Pfeiffer, Rupert Friend, Kathy Bates, Felicity Jones

Gösterim Tarihi: 01 Ocak

Konu: Zengin erkekleri baştan çıkarmasıyla meşhur 49 yaşındaki Lea de Lonval’le, daha 19 yaşındaki havalı ve deneyimsiz Fred’in altı yıl süren ilişkilerini anlatıyor. 1900’lerin başında Paris’te geçen filmde Lea, rakibesi Charlotte’un oğlu Fred’i kadınlar hakkında bir şeyler öğrenmesi için kanatları altına alır. İlişkileri safi zevkten ibaretken birbirlerine aşık olurlar.

 

Amelia

Yönetmen: Mira Nair

Senaryo: Ronald Bass, Anna Hamilton Phelan

Oyuncular: Hilary Swank, Richard Gere, Ewan McGregor, Christopher Ecceleston

Gösterim Tarihi: 08 Ocak

Konu: Amelia Earhart’ın yayıncı George Putnam ile yaptığı fırtınalı ortaklık ve bu ortaklıktan doğan nihai evliliği, Earhart’ın havacılıkta elde ettiği erken başarıların, şöhrete ve servete kavuşmasının da arkasındaki güçtür. Birbirlerine karşılıklı ihtiras, hayranlık ve nihayet büyük bir aşkla bağlı olan çiftin aralarındaki bağı, Earhart’ın Gene Vidal ile yaşadığı kısa tutkulu ilişki bile sarsamaz.

 

Kırık Kucaklaşmalar ( Broken Embraces)

Yönetmen: Pedro Almodovar

Senaryo: Pedro Almodovar

Oyuncular: Penelope Cruz, Lluis Homar, Blanca Portillo, Jose Luis Gomez

Gösterim Tarihi: 08 Ocak

 

Konu: Karanlıkta yazan, yaşayan ve seven bir adam. Bundan 14 yıl önce Lanzarote adasında geçirdiği korkunç trafik kazasında görme yeteneğiyle birlikte hayatının kadınını da kaybetmiştir. O günden sonra senaryo yazarken kullandığı takma adı Harry Caine ismiyle hikâyeler yazmaya devam eder.

 

Gir Kanıma (Let The Right One In)

Yönetmen: Thomas Alfredson

Senaryo: John Ajvide Lindqvist

Oyuncular: Kare Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar, Henrik Dahl

Gösterim Tarihi: 08 Ocak

Konu: 1982 yılında Stockholm’de geçen hikâyede Oskar’ın hayatı, kendi yaşlarında bir çocuğun mahalleye taşınmasıyla değişir. Soğuktan pek etkilenmeyen bu beyaz yüzlü ve gizemli yeni komşu Eli ile Oskar arasında bir arkadaşlık gelişir. Fakat Eli’nin gelişiyle eş zamanlı olarak civarda cinayetler işlenmeye başlanır. Yeni arkadaşının bir vampir olduğunu öğrenen Oskar için arkadaşlığı korkusundan daha önemlidir.

 

 

Ninja’nın İntikamı (Ninja Assassin)

Yönetmen: James Mc Teigue

Senaryo: Matthew Sand, J. Michael Straczynski

Oyuncular: Rain, Naomie Harris, Ben Miles, Rick Yune

Gösterim Tarihi: 08 Ocak

Konu: Film, dünyanın en ölümcül suikastçilerinden olan Raizo’yu konu alıyor. Raizo, çocukken, varlığı bile bir söylence olarak kabûl edilen gizli örgüt Ozunu Klanı tarafından sokaklardan alınıp bir ölüm makinesi olmak üzere eğitilmiştir. Arkadaşının klan tarafından acımasızca öldürülmesini bir türlü unutamayan Raizo, örgütten kaçar ve ortadan kaybolur. Şimdi intikamını almak için hazırlık yaparak beklemektedir.

 

Kosmos

Yönetmen: Reha Erdem

Senaryo: Reha Erdem

Oyuncular: Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş, Sabahat Doğanyılmaz

Gösterim Tarihi: 08 Ocak

Konu: Kosmos, mucizeler yaratan bir hırsızın, zaman dışı sınır bir şehre her şeyden kaçıp yerleşmesinden sonra başından geçenleri anlatıyor. Kosmos geldikten sonra bu şehirde aşk, mucize ve tuhaf soygunlar birbirini kovalamaya başlar. Zaman la talihsiz olaylar serisi her kesin Kosmos’tan uzaklaşmasına sebep olur.

 

 

 

Kaptan Feza

Yönetmen: Ümit Ünal

Senaryo: Ümit Ünal

Oyuncular: Hakan Karahan, Ahmet Mümtaz Taylan, Meral Okay, Mine Tugay

Gösterim Tarihi: 15 Ocak

Konu: Film, bir Yeşilçam aktörü olan babasına tıpatıp benzeyen Ömer’in yaşamını konu alıyor. Ömer’in, 6 yaşında küçük bir kız çocuğu olan Asu ile yollarının kesişmesi ve kızın onu gerçekten uzay kahramanı “Kaptan Feza” zannetmesi ile başlayan senaryo aslında bir mafya tetikçisi olan Ömer’in küçük kızın hayallerini yıkmamak için bir uzay kahramanı gibi davranması ile devam ederek, 24 saat içinde gerçekleşen dramatik bir hikâyeyi anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sherlock Holmes

Yönetmen: Guy Ritchie

Senaryo: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham

Oyuncular: ve Robert Downey Jr, Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong

Gösterim Tarihi: 15 Ocak

Konu: Arthur Conan Doyle’un dünyaca ünlü karakteri Sherlock Holmes’ün dinamik yeni uyarlamasında Holmes (Robert Downey Jr.) ve cesur ortağı Watson (Jude Law) en son maceralarına atılıyorlar. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekâsı gibi silâh olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor.

 

 

Kim Kiminle Nerede (Whatever Works)

Yönetmen: Woody Allen

Senaryo: Woody Allen

Oyuncular: Larry David, Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson, Henry Cavill

Gösterim Tarihi: 15 Ocak

Konu: Bir zamanlar fizik profesörü olan Boris, dünyanın patlayacağını düşünen, kendini dev aynasında görürken tüm insanlığa karşı hissettiği nefreti gizlemeyen tuhaf bir adamdır. Bir gün yolu güneyli saf kız Melody St. Ann Celestine ve tutucu ailesiyle kesişir. Bu karşılaşma sonsuz romantik olasılıklara yol açacaktır. Kim Kiminle Nerede, kuantum mekaniği, talihin önemi, evlilik, deha, aldatma ve cinsel uyanışlar hakkında uslanmaz bir komedi.

 

Aklı Havada (Up In The Air)

Yönetmen: Jason Reitman

Senaryo: Sheldon Turner, Jason Reitman

Oyuncular: George Clooney, Vera Farmiga, Jason Bateman, Melanie Lynskey

Gösterim Tarihi: 15 Ocak

Konu: Ryan, bütün iş yaşamı şehirden şehire iş seyahatlerinden ibaret olan bir şirket elemanıdır. Çalıştığı şirketin seyahat bütçesini küçültmesi üzerine Ryan kendini beklenmedik bir mücadele içinde bulur. Tam da rüyalarını süsleyen seyahat tutkunu kadınla yeni tanışmışken, çalıştığı şirket tasarruf önlemlerini gerekçe göstererek, bundan sonra daha az seyahat etmesini uygun bulmaktadır.

 

Paranormal Activity

Yönetmen: Oren Peli

Senaryo: Oren Peli

Oyuncular: Katie Featherston, Micah Sloat, Mark Fredrichs, Ashley Palmer

Gösterim Tarihi: 15 Ocak

Konu: Film, evlerinde paranormal olaylardan şüphelenen genç bir çiftin gece neler olup bittiğini kamera ile kaydetmelerini konu alıyor.

 

 

Prenses ve Kurbağa (The Princess and the Fog)

Yönetmen: Ron Clements, John Musker

Senaryo: Ron Clements

Seslendirenler: Anika Noni Rose, Bruno Campos, Keith David, Michael-Leon Wooley

Gösterim Tarihi: 22 Ocak

Konu: Bir prensesin, yakışıklı bir prense dönüşen bir kurbağayı öpmesiyle birlikte gerçek aşkını bulduğu hikâyeyi herkes biliyor. Bu hikâyede prenses yine bir kurbağayı öpüyor fakat sonuçlar çok farklı oluyor. Bunun peşinden mizah, heyecan, müzik ve duygu dolu bir macera başlıyor. Sonunda aşk, prens ile prenses arasında bir yolunu bulup gelişiyor.

 

 

Ay Lav Yu

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Senaryo: Sermiyan Midyat

Oyuncular: Sermiyan Midyat, Kathie Gill, Steve Gutenberg, Mariel Hemingway

Gösterim Tarihi: 22 Ocak

Konu: Tinne Köyü’nün muhtarı Yusuf Ağa, resmi olarak kaydı bulunmayan köyünü tanıtmak için devlet büyüklerine mektuplar yazmaktadır. Oğlu İbrahim’i de sırf bu amaç uğruna, okuyup büyüsün diye bir fakülte avlusuna bırakmıştır. Papaz Hana, İbrahim’i nüfusuna geçirmiş ve ona sahip çıkmıştır. İbrahim 30 yaşına geldiğinde Amerikalı aşkı Jessica’yla birlikte köye dönmüştür. Tinne köyü Kürt genci İbrahim ve Amerikalı Jessica’nın vatanı olabilecek midir?

 

Ejder Kapanı

Yönetmen: Uğur Yücel

Senaryo: Kubilay Tat

Oyuncular: Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Ceyda Düvenci

Gösterim Tarihi: 22 Ocak

Konu: Polisiye-gerilim tarzındaki filmini aksiyon sahneleri için Fransa’dan özel bir ekip çekimlere teknik destek veriyor. Ayrıca aksiyon sahneleri için yine Fransa’da özel arabalar tasarlandı. 5 trilyon bütçeli Ejder Kapanı filmi için Beyoğlu Belediyesi, Kriminal Şube,  Adli Tip, İstanbul Cinayet Masası, Olay Yeri İnceleme ve İstanbul Trafik Şube Müdürlüğünün destekleri alındı. “Ejder Kapanı” filminin aksiyon sahnelerinde kullanılmak üzere Fransa’dan özel yapım 3 adet Mercedes W serisi araç ve özel üretim taksiler Türkiye’ye getirtildi. Araba çekimlerinde yaklaşık 50 metre rampa, 4000 özel koli kullanıldı ve set ekibi ile birlikte yaklaşık 200 kişi çalıştı. 2 tır malzemeyle İstanbul’a gelen ekip çekimlerde perte çıkan araçları Fransa’ya geri götürdü. Ejder Kapanı 22 Ocak’ta tüm Türkiye ve Avrupa’da yaklaşık 300 sinema da vizyona girecek.

 

 

Morganlar Nerede? (Did You Hear About the Morgans?)

Yönetmen: Marc Lawrence

Senaryo: Marc Lawrence

Oyuncular: Mary Steenburgen, Sarah Jessica Parker, Hugh Grant, Sam Elliott

Gösterim Tarihi: 22 Ocak

Konu: Meryl ve Paul Morgan’ın mükemmel hayatlarının tek başarısız yönü sürdüremedikleri evlilikleridir. Ancak, başlarına daha büyük bir felâket gelir. Bir cinayetin görgü tanığı olurlar ve katilin hedefi haline gelirler. Polis, tanık koruma programı adına, onları küçük bir kasabaya gönderir. Bu yeni hayatlarında bir süre daha birarada olmak zorundadırlar.

 

İntikam Peşinde (Edge Of Darkness)

Yönetmen: Martin Campbell

Senaryo: William Monahan, Andrew Bovell

Oyuncular: Mel Gibson, Danny Huston, Ray Winstone, Shawn Roberts

Gösterim Tarihi: 29 Ocak

Konu: Thomas Craven, cinayet masası dedektifi ve kızını yalnız büyüten bir babadır. 24 yaşındaki kızı evinde vurulunca herkes hedefin Craven olduğunu düşünür. Ancak Craven bu durumdan şüphelenmeye başlar ve kızının ölümünü araştırmaya karar verir. Araştırma onu, kızının gizli yaşamına, devletin gizli işlerine ve kanıtları yok etmekle görevli devletin gizli adamı Darius Jedburgh’e götürür.

 

 

Ada: Zombilerin Düğünü

Yönetmen: Talip Ertürk, Murat Emir Eren

Senaryo: Talip Ertürk, Murat Emir Eren

Oyuncular: Esra Ruşan, Erol Ozan Ayhan, Kaan Keskin, Gülüm Baltacıgil

Gösterim Tarihi: 29 Ocak

Konu: Birbirlerini uzun süredir tanıyan beş kişilik bir arkadaş grubu, ortak bir arkadaşlarının düğününe katılmak üzere Büyükada’ya gider. Erhan, ekibin mutlu anlarını kayda alabilmek için yanında bir kamera getirmiştir ve sürekli çekim yapmaktadır. Film boyunca tüm izlenenler, bu kameraya yansıyanlardır. Düğünün ilerleyen saatlerinde davetlilere saldıran bir grup zombi, ortalığı kan gölüne çevirir.

 

Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones)

Yönetmen: Peter Jackson

Senaryo: Fran Walsh, Philippa Boyens

Oyuncular: Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci

Gösterim Tarihi: 29 Ocak

Konu: Susie, 14 yaşında öldürülmüş ve cennete gitmiştir. Ölümünden sonra dünyada onsuz sürüp giden yaşamı, ortadan kayboluşuyla ilgili yorumlarını, ailesinin sevgili kızlarının canlı bulunması umuduna sarılmasını ve katilinin cinayetten kalan ipuçlarını yok etmeye çalışmasını takip eder. İstediği herşey düşündüğü an yerine gelmektedir ama dünyada da hayat sürerken Susie’de bir şekilde o hayata dahildir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.