Banu Bozdemir

Kubilay

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın, bir grup Atatürk ve Cumhuriyet düşmanınca Menemen’de başının kesilerek öldürülmesini beyaz perdeye taşıyacak olan “Kubilay” filmi için sponsor aranıyor. Film bütçesinin %95’i tamamlanmış olup, %5’lik kısmı için arayış sürerken, oldukça ses getireceği beklenen filmin sponsorluğunu üstlenecek firma merak konusu. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Ahmet Akıncı, filmi çekme amacını “dinin istismar edildiğinin ve dinin elden gittiğini söyleyerek şeriat düzeni isteyen gericilerin gerçek yüzünü kamuoyuna anlatmak ve Cumhuriyetin vazgeçilmez bir yönetim biçimi olduğunu kamuoyuna sunmak olacak” diye açıklıyor.

Veda
Film Atatürk’ün çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok’un son derecede dramatik hayat öyküsünü anlatıyor. Selanik’ten Dolmabahçe’ye, sıkı arkadaşlıktan umutsuz intihar girişimine uzanan bir hayat! Ezgi Mola Latife hanım’ı oynuyor. Tam dört bin beş yüz kostümün dikildiği, Ayvalık’ın ve Alaçatı’nın sokaklarının 1800’lü yılların Selanik’ine dönüştürüldüğü, Atatürk’ün Dolmabahçe günlerinin bile canlandırıldığı bir film. Filmde Atatürk’ün ölümünün ardından intihar eden yaveri Salih Bozok ile Selanik’te 6 yaşındayken başlayan dostluklarının yanı sıra bir imparatorluğun yıkılışı ve cumhuriyetin kuruluşu anlatılıyor. Atatürk’ün yaşlılık dönemini canlandıran seslendirme sanatçısı Burhan Güven’e gerçeğine en yakın şekilde makyaj uygulanmış. Filmin yönetmeni Zülfü Livaneli.
Mavi Yolculuk: Kabin Kiralama

İlk filmi Hadigari Cumhur ile farklı bir Ege komedisi çeken Harun Özakıncı yeni filmi Son Mavi Yolculuk: Kabin Kiralama’nın çalışmalarına başladı. Harun Özakıncı’nın yine kendi senaryosundan çekeceği filminde Serhat Saylan, Duygu Urak, Ufuk Günalp, Giray Oktay, Harun Özakıncı ve Erim Önüt rol alacak. Son Mavi Yolculuk: Kabin Kiralama’da, birbirini hiç tanımayan ve ucuza gelsin diye Gulet yat yerine sadece kabinlerini kiralayan 6 çiftin başından geçenler anlatılacak.

 

Doğuş’un sinemaya bakışı…

Şarkıcı Doğuş, Yavuz Sultan Selim’in deneme çekimlerine katılmış. Hatta bu sene iki filmde oynayacağını söylüyor, olursa… İkinci filmi kendi yazmış, kadın kılığına girecekmiş…. Kadın oyuncu olarak düşünülen isimler Nurgül Yeşilçay ya da Özgü Namal’mış… Yani ikisinden biri… Kendi senaryosunda dört yaşında sokaklara atılan bir çocuk varmış. Sonra yurda veriliyor, yurttaki bir kız onu kardeşi olarak benimsiyor. Sonra çete lideri oluyormuş.. Kendi hayat hikayesinden esinlenmeler varmış… Ne diyelim… Hayırlısı!

İfakat

“İfakat” bir belgesel filmi. “Doğum öncesi sancı” anlamına gelen adıyla özleşmiş bütün bir hayatı; “Karadeniz kadının doğumdan ölüme uzanan bitmeyen sancılı yaşamını”, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve ölümü sırlara karışarak “efsaneleşmiş” bir Karadeniz kadını olan İfakat’ın yaşamından yola çıkarak anlatıyor. … Orhan Tekeoğlu’nun yönettiği film yakında vizyona girebilir! Yeşil ve teknolojiden uzak bir yaşam…

Aylin Coşkun’dan al haberi!
Üç yıl önce Mesut Uçakan’ın yönettiği ‘Anne ya da Leyla’ filminde ilk ez oyunculuk yapan Aylin Coşkun, şimdi de önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan Ermenistan yapımı bir film için teklif almış. Henüz proje aşamasında ama eğer kabul ederse bir Türk şarkıcıyı oynayacakmış. Filmi Ermeni yönetmen Harutyun Khachatryan çekecekmiş… Biz Aylin Coşkun’dan aldık bu haberi!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.