Mezuniyet

Yönetmen: Doğa Can Anafarta

Senaryo: Doğa Can Anafarta

Oyuncular: İlker Ayrık, Aykut Oray, Engin Altan Düzyatan, Billur Kalkavan

Gösterim Tarihi: 06 Kasım

Konu: Mezuniyetlerine bir sene kala en yakın arkadaşlarının intiharıyla sarsılan liseli genç grup, bu intiharın etkisinden kurtulamamıştır. Kız arkadaşıyla sorun yaşayan Akın; aklı serserilikte olan Metin; ailesiyle sorunu olan Efe; bir çete grubuyla arkadaşlık yapan Aykut ve her şeyin iyi gitmesi için elinden geleni yapan Umut’un hayatları bir şekilde kesişecektir.

 

İncir Çekirdeği

 

Yönetmen: Selda Çiçek

Senaryo: Selda Çiçek

Oyuncular: Özgü Namal, Derya Durmaz, Sevinç Erol, Nalân Başaran

Gösterim Tarihi: 06 Kasım

 

Konu: Gittikleri piknikte Delal, ağabeyi Celil’in komşu kızı Heda’dan etkilendiği fark edince onları başbaşa bırakır. Ancak, Celil ve genç kız dolaşırken bastıkları mayınla hayatlarını kaybederler. Delal vicdan azabına dayanamaz ve intihar eder. Yedi yıl sonra Heda, ablasının kocası ile evlendirilmiştir. Ancak kocası gecelerini sevgilisi Defne ile geçirmektedir. Heda’nın annesi Cemile’nin bunalımı gittikçe büyümektedir.

 

Yasak Bölge 9 (District 9)

 

Yönetmen: Neill Blomkamp

Senaryo: Neill Blomkamp, Terri Tatchell

Oyuncular: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt, Sylvaine Strike

Gösterim Tarihi: 06 Kasım

 

Konu: Film, uzaylıların dünya ile bağlantı kurarak onların kontrollerini sağlayan bir takım güçlerin kendi menfaatleri için neler yapabileceklerini gösteriyor.

 

Aşk Geliyorum Demez

 

Yönetmen: Murat Şeker

Senaryo: Murat Şeker, Selami Genli

Oyuncular: Bergüzar Korel, Tolgahan Sayışman, Zeki Alasya, Altan Erkekli

Gösterim Tarihi: 06 Kasım

 

Konu: Film, bir han esnafının hikâyesini anlatıyor. Ali, handaki esnaflardan birinin yakışıklı oğlu, Gözde ise hanı satın alan zengin müteahhidin, yardımsever kızıdır. Müteahhit, hanı satın alır ve yıkıp alışveriş merkezi yapmaya karar verince, esnaf Ali’den Gözde’yi etkileyerek hanı kurtarmasını ister. Bir yardım gecesinde tanışan Ali ile Gözde birbirlerinden çok etkilenirler ve hikâye başlar.

 

Kıskanmak

 

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Senaryo: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Nergis Öztürk, Berrak Tüzünataç, Serhat Tutumluer, Bora Cengiz, Hasibe Eren, Nihal Koldaş

Gösterim Tarihi: 06 Kasım

 

Konu: Film, çirkin olan Seniha’nın güzel yengesi Mükerrem’e karşı hissettiği kıskançlık duygusu üzerine kurulu. Zeki Demirkubuz’un ilk “dönem filmi” olan, Nahid Sırrı Örik’in eserinden uyarlanan filmde, bir adamın iki kadın arasındaki anlaşmazlık karşısında nasıl kalakaldığı da gözler önüne seriliyor.

 

Coco Chanel’den Önce (Coco Avant Chanel)

 

Yönetmen: Anne Fontaine

Senaryo: Edmonde Charles-Roux, Anne Fontaine

Oyuncular: Audrey Tautou, Benoit Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain

Gösterim Tarihi: 06 Kasım

 

Konu: Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Coco Before Chanel’de gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

 

2012

 

Yönetmen: Roland Emmerich

Senaryo: Roland Emmerich, Harald Kloser

Oyuncular: John Cusack, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet, Oliver Platt

Gösterim Tarihi: 13 Kasım

 

Konu: Asırlar önce, Mayalılar bize takvimlerini bıraktılar. Üstelik bu takvimin bir son günü vardı ve bunun anlamı açıktı. O günden beri, astrologlar onu keşfettiler, numeroloji uzmanları kehanet için takvimden şifreler çıkardılar, jeologlar dünyanın o zaman vadesinin dolacağını söylediler ve hatta hükümet bilimcileri bile dünyayı 2012’de bekleyen devasa çaplı afeti yadsıyamıyorlar. 2012 geldiğinde bileceğiz ki uyarıldık.

 

Turnuva (The Tournament)

 

Yönetmen: Scott Mann

Senaryo: Jonathan Frank, Nick Rowntree

Oyuncular: Robert Carlyle, Kelly Hu, Ving Rhames, Scott Adkins

Gösterim Tarihi: 13 Kasım

 

Konu: Her yedi yılda masum bir kasabada bir turnuva düzenlenir.
Dünyanın en ölümcül 30 suikastçisi arasında büyük ve şiddetli bir dövüş
yaşanır. En son ayakta  kalan kişi 10.000.000 $’lık ödülü alır  ve “dünyanın bir
numarası” olarak bilinen üzerinde efsanevi milyon dolarlık kurşun fiyat
etiketi bulunan başlıkla  isimlendirilir.

 

Beş Şehir

 

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü

Oyuncular: Bülent Emin Yarar, Beste Bereket, Tansu Biçer, Ahmet Rıfat Şungar

Gösterim Tarihi: 13 Kasım

 

Konu: “Kesişen ölümlerin filmi” Beş Şehir, beş karakterin ölümle dibine kadar iç içe hayatını ve bu beş insanın sıradan yaşamlarının, aşkla ve ölümle örülerek, kaderin sürprizleri karşısında değişimini anlatıyor.

 

Astro Boy

 

Yönetmen: David Bowers

Senaryo: Osamu Tezuka, Timothy Harris

Seslendirenler: Freddie Highmore, Nicolas Cage, Bill Nighy, Donald Sutherland

Gösterim Tarihi: 13 Kasım

 

Konu: Çevresinden kabul görme isteğiyle bir yolculuğa çıkan genç robot Astro Boy, yol boyunca birbirinden renkli karakterlerle tanışır, insan olmanın keyfini keşfeder. Arkadaşlarının ve ailesinin tehlike altında olduğunu öğrenince süper güçlerine başvurmaya karar verir ve harekete geçer. Bu müthiş serüveninde kahraman olmanın ne anlama geldiğini de öğrenecektir

 

Köprüdekiler

 

Yönetmen: Aslı Özge

Senaryo: Aslı Özge

Oyuncular: Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker, Cemile İlker

Gösterim Tarihi: 13 Kasım

 

Konu: Uzunca saçları ve yüzüğüyle Fikret, Boğaz Köprüsü’nde gizlice gül satarak hayatını kazanır. Umut, Taksim-Bostancı hattında işleyen bir dolmuşta şoför olarak çalışmaktadır. Kayseri’den Boğaz Köprüsü’ne trafik polisi olarak atanmış olan Murat ise kendini yalnız hisseder. Şehrin varoşlarında yaşayan, Fikret, Umut ve Murat’ın hayalleri, birbirlerinden habersiz, her gün milyonlarca İstanbulluyla kesişir.

 

Köfte Yağmuru (Cloudy With A Chance Of Meatballs)

 

Yönetmen: Phil Lord, Christopher Miller

Senaryo: Phil Lord, Chris Miller

Oyuncular: Bill Hader, Anna Faris, James Caan, Andy Samberg

Gösterim Tarihi: 20 Kasım

 

Konu: Mucit Flint’in suyu yiyeceğe dönüştürmek için tasarladığı makinesi bulutlara doğru fırladığında gökten çizburger yağmaya başlar. İnsanlar daha çok yemek istediklerinde, makine makarna kasırgaları ve dev köfteler üretir. Şekerleme ve kavun dağlarının altında gömülmek üzere olan kasabanın kaderi, Flint ve arkadaşı Sam’in makineyi durdurmalarına bağlıdır.

 

 

7 Kocalı Hürmüz

 

Yönetmen: Ezel Akay

Senaryo: Gürsel Korat

Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Gülse Birsel, Haluk Bilginer, Erkan Can

Gösterim Tarihi: 20 Kasım

 

Konu: İstanbul Taşkasap’ta yaşayan Hürmüz, değişik mesleklerden altı kişiyle hiçbir yasal yanı olmadan evlenmiştir. Her kocasını haftanın bir günü ağırlamakta, gönüllerini hoş etmekte ve ekonomik sorunlarını çözmektedir. Ancak, onun gönlü berber eşinin dükkânında gördüğü doktordadır. Bir hastalık uyduran Hürmüz doktoru da evine getirtir. Doktor da ona âşık olur. Doktor ve Hürmüz, kendilerini karmaşık olduğu kadar, gülünç gelişmeler karşısında bulurlar.

 

Kurtlar Vadisi Gladio

 

Yönetmen: Sadullah Şentürk

Senaryo: Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener, Cüneyt Aysan

Oyuncular: Musa Uzunlar, Tuğrul Çetiner, Ayfer Dönmez, Sinan Pekinton

Gösterim Tarihi: 20 Kasım

 

Konu: İskender Büyük, derin devlet adına sayısız eylemde bulunmuş emekli bir istihbaratçıdır. Karanlık geçmişi nedeniyle sanık sandalyesine oturtulduğunda, yanında, baronun gönderdiği genç ve tecrübesiz avukat Ayşe’den başka kimse yoktur. Yargılanmasına göz yumanlarla hesaplaşmaya karar veren İskender Büyük, tüm bildiklerini bir bir anlatmaya başlar.

 

Yeni Yıl Şarkısı (A Christmas Carol)

 

Yönetmen: Robert Zemeckis

Senaryo: Robert Zemeckis

Oyuncular: Jim Carrey, Gary Oldman, Colin Firth, Robin Wright Penn

Gösterim Tarihi: 20 Kasım

 

Konu: Scrooge, Noel tatilinde ölmüş iş ortağı Marley’nin hayaletiyle karşılaşır. Marley Scrooge’a yardım etmek ister ve üç ruhun onu ziyaret edeceğini söyler. Geçmiş, Bugün ve Gelecek Noellerin hayaletleri, onu gözlerinin açılmasını sağlayacak bir yolculuğa çıkardığında, Scrooge gerçeklerle karşı karşıya kalır ve kalbini açarak kötülük dolu yılları telâfi etmek zorunda kalır.

 

Zombieland

 

Yönetmen: Ruben Fleischer

Senaryo: Rhett Reese, Paul Wernick

Oyuncular: Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin

Gösterim Tarihi: 27 Kasım

 

Konu: Zombilerin istilâ ettiği bir dünyada hayatta kalmanın bir yolunu bulan iki adam. Columbus, tam bir korkaktır ama korktuğunuz şey zombiler tarafından yenilmekse, korku sizi hayatta tutabilir. Tallahassee, zombi avlayan sert biridir. Wichita ve Little Rock’le güçlerini birleştirdiklerinde, birbirlerine muhtaç olmanın mı, zombilere teslim olmanın mı daha kötü olduğuna karar vereceklerdir.

Neşeli Hayat

 

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Senaryo: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Büşra Pekin, Ersin Korkut, Sinan Bengier

Gösterim Tarihi: 27 Kasım

 

Konu: Neşeli Hayat, kış aylarında İstinye Park ve Reşitpaşa mahallesi ile İstanbul’un çeşitli mekânlarında çekildi. Yılmaz Erdoğan’ın “küçük adamın, büyük hikâyesi” olarak tanımladığı filmde Rıza Şenyurt krismıs mevsiminin dünyadaki en sorunlu Noel babasıdır. Bir kere Noel babanın tam olarak ne olduğunu bilmemektedir. Sırtında dünyanın yükünü taşıyan Rıza sonunda işi öğrenir: Hayat dediğimiz şey, çocukların inandığı yalanlardan daha gerçek değildir.

 

Türkler Çıldırmış Olmalı

 

Yönetmen: Murat Aslan

Senaryo: Murat Aslan

Oyuncular: Peker Açıkalın, Önder Açıkbaş, Durul Bazen, Erdal Tosun

Gösterim Tarihi: 27 Kasım

 

Konu: Teknesiyle dünya turuna çıkan Türkiye’nin en zengin ve ünlü Türk işadamını kaçıran Somalili korsanlara karşı Türkiye’den gönderilen özel ekibin maceraları. En dikkat çekici özelliği Türkiye’nin ilk “yerli” filmi olan Türkler Çıldırmış Olmalı filminin çekim mekânları Türkiye, Los Angeles ve Güney Afrika.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.