Banu Bozdemir

‘Bir botun içerisindeyim, suyun üzerinde duruyorum ve hiç bilmediğim bir yere doğru ilerliyorum.’ diyerek sinema hakkındaki düşüncesini dile getiren oyuncu beyazperdede görününce, en dramatik sahne de bile izleyicide bir gülümseme oluşturuyor. Peltek konuşması, rahat tavırları, kıvırcık saçları ve kemerli burnuyla asla bir jön değil… Ama iç filmlerde iç çamaşırlarıyla arz-ı endam edecek kadar da komplekssiz… Kısaca bayılıyoruz ona… Sanatçı kelimesi yerine ‘zanaatkar’ kelimesini kullanmayı tercih edenlerden. Onu kullanmayı bilenlerin alçakgönüllülüğünden çok etkilendiği belirtiyor ve dünyanın gidişatı karşısında derin üzüntüler duyuyor… Her duyarlı insan gibi…

Kendisi New York doğumlu, annesi bir caz şarkıcısı, babası ise marangoz ve inşaat işçisi. Yaşamını oyunculuğa adamış herkes gibi o da Drama bölümlerini arka arkaya tırmandı Sinemada ilk defa bir ustanın filminde figüran olarak görüldü… Martin Scorsese’nin Kızgın Boğa filminde rol aldı.

Ne kadar komiksen o kadar dramatiksin ikileminden ilham alan oyuncu her rolü kıvırabiliyor. Yani komik de oluyor, hüzünlü de… Tiyatro oynarken Spike Lee tarafından keşfedildi ve arka arkaya uzun bir yönetmen – oyuncu birlikteliği yaşadılar. İki Kadın Arasında, Orman Ateşi, Girl ve She Hate Me bu uzun soluklu yolculukta çıkan bazı filmler… Ama işin sırı Turturro da. Yönetmenlerde bağımlılık yaratan bir oyuncu sanki. Sonraki durağı Coen Kardeşler oldu. Onlarla da hatrı sayılır birçok filmde rol aldı. Miller’s Crossing, Barton Fink, The Big Lebowski ve Nerdesin Ne Birader?

 

Asabiyim’de Jack Nicholson’ın rahatsız hastası, Gizli Pencere’de Johnny Depp’in düşmanı oldu… Ben olmasam da görüntüm yeter tarzında Woody Allen’ın filmlerine bile el attı. Hannah and Her Sisters filminde ‘cameo görüntüsü’yle yer aldı. Turturro yapım ve yönetimini üstlendiği Illuminata filminde eşi Katherine Borowitz ile birlikte rol aldı. 2005 yılında ise senaryosunu da yazdığı Romance and Cigarettes filmini yönetti. Son yıllarda Robert De Niro‘nun The Good Shepherd filminde C.I.A. yöneticisi Edward Wilson’ın sağ kolu rolünde ve Michael Bay‘in Transformers filminde sinsi ajan Simmons rolünde oynadı.

Oyunculuk ve yönetmenlik kariyerini bir arada götüren Turturro ‘çok güzel ve romantik bir hayalet hikayesi’ dediği ‘These Ghosts’ adlı bir film çekmeye hazırlanıyor… Ne diyelim o jönlerde bile olmayan güzel enerjisi beyazperdeden eksik olmasın…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.