Banu Bozdemir

 Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in senaryosunu Seyfi Teoman ve Barış Bıçakçı birlikte kaleme aldı. Çekimlerinin Eylül sonunda başlaması planlanan filmin yönetmeni Seyfi Teoman. Film Cannes bünyesinde seçilen 15 atölye projesinden biri… Bizim Büyük Çaresizliğimiz, lise yıllarından beri yakın arkadaş olan, 30’lu yaşların sonundaki iki adamın, Ender ve Çetin’in dostluğunu konu alıyor. Uzun yıllar hayatları farklı yönlere giden iki yakın arkadaş, Çetin’in yıllar sonra Ankara’ya dönmesiyle çocukluk hayallerini gerçekleştirir ve aynı evde yaşamaya başlarlar.

 Beş Şehir
‘Polis’ filmiyle tanınan Onur Ünlü, ‘Beş Şehir’ adlı yeni filminin çekimlerine başladı. Senaryosu da Ünlü’ye ait olan filmde, Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez, Beste Bereket, Tansu Biçer, Ahmet Rıfat Şungar, Ege Tanman gibi isimler rol alıyor.Bir polis, bir tezgahtar, bir öğretmen, bir seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun yaşamla, ölümle ve aşkla iç içe geçen hikayesini anlatan ‘Beş Şehir’in görüntü yönetmeni Eyüp Boz. Afyon ve Eskişehir’de çekilen ‘Beş Şehir’, önümüzdeki sonbaharda seyirciyle buluşacak.

 

Ölü yaprak Vuruşu

 

Cengiz T. Asiltürk’ün aynı adlı romanından uyarlanan filmin çekimleri Ağustos ayında başlayacak ve İstanbul, Ankara ve Adana üçgeninde yapılacak. Asiltürk’ün yöneteceği

Filmde Fikret Kuşkan, Tülin Özen, Elif Aktuğ, Cüneyt Türel, Ayda Aksel, Fikret Hakan, Burak Sağyaşar, Betül Arım, Murat Prosçiler, Murat Serezli, Haldun Boysan, Menderes Samancılar gibi oyuncular rol alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak üstleniyor.

 

 

Yarım Kalan Masal

Yönetmenliğini İsmail Altınata’nın yaptığı, çocukların da rol alacağı “Yarım Kalan Masal” adlı filmin çekimleri temmuz ayında Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde başlayacak. Filmin senaryosunu Mevlana İdris ve Erol Hızarcı yazdı. Çanakkale Savaşları’nı çocukların gözünden anlatacak olan film için yönetmen; “Bugüne kadar Çanakkale ile ilgili çok sayıda film ve belgesel çekildi. Ancak biz bu filmde çocuk gözüyle Çanakkale Savaşları’nın cephe gerisini işleyeceğiz” diyor.

Fetih

Yapımcı Faruk Aksoy, İstanbul’un fethini konu alan ”Fetih” adlı film çekmeye hazırlanıyor.

Prodüksiyonu, anlatım dili, müziği, oyuncu kadrosu ve içeriği ile tarihe ışık tutacak filmin çekim mekanları seçiliyor ve kostümleri dikiliyor. Dönemi tam ayrıntıları ile yansıtmayı amaçlayan filmin senaryo çalışmaları sırasında da tarihçilerden destek alındı.

 

 

Türk filmiyse alalım!

Türk filmleri arttı, ilgileri de katlandı… Özellikle de yurtdışında… Eskiden sinek avlayan Türk stantları artık, yapımcıların, yapımcı asistanlarının ilgi odağı haline geldi. Hatta yapımcıların asistanlarını Türk stantlarına ‘ajan’ kıvamında gönderdikleri, bu ilgiyi nedense bir yandan da gizli kapaklı tutmak istedikleri yönünde haberler alıyoruz… Ama yine de ilgi kıvamı yüksekmiş… En son Cannes’da Çağan Irmak’ın ‘Issız Adam’ı ilgi görmüş mesela… Umarım filmlerimizin yolculuğu uzun süreli olur…

 

Belgesel misin kurmaca mı?

 

Son yıllarda sinemanın seyri değişti. Belgeseller ‘kurmaca’ filmlerin arasına sızıyor, hatta belgesel etkisi taşıyan kurmacalar ödüller kazanıyor… Aslı Özge’nin Köprüdekiler filminden sonra, İki Dil Bir Bavul belgeseli Altın Koza’nın uzun metraj yarışma kategorisine alınınca ufak çaplı kavgalar yaşandı… Kurmaca çekenlerin emeğine saygısızlık olarak nitelendirilen bu durum, bakalım önümüzdeki yıllarda nasıl bir seyir izleyecek?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.