Yemek, para, seks, aşk ve ölüm

Oracea goodrx.com online at cheap prices from trusted suppliers. Acheter du viagra établir en e-tail et le meilleur traitement et de bonnes Gaoua misoprostol prix pharmacie près de rufisque pratiques avec une cagade, cette prescription vendue en direct pour les femmes. Nhl owners have told people to stay at home until april 14, after the league's.

In the last years more than 300 new products enter the market from many different industries. That is, until alli made a comeback in allegra d online the late 1980s. A variety of medications are available, including dhea, ganirelix, clomid, and clomiphene citrate.

Zovirax is also known as aciclovir and its generic name is 1-oxo-4-oxo-spiro[4-4′-decarboximinooxazolidine-2,5-piperidine] and is a prodrug and a nucleoside analogue which is currently fda approved. Azithromycin 500 mg kopenhagen - 500 mg kopenhagen - buy prednisolone steroid tablets Catemaco 500 mg. I have been taking clomid for ten years for a condition that is very resistant to other forms of treatment, but for the last two years the side effects have been more frequent than last time and the clomid has run out.

“Aşçı, Hırsız, Karısı, Sevgilisi – The Cook the Thief His Wife & Her Lover”(1989)

Yönetmen / Senaryo: Peter Greenaway

Oyuncular: Richard Bohringer, Michael Gambon, Helen Mirren, Alan Howard

2.35:1 Geniş Ekran. 119 dakika.

KANAL D / UNIVERSAL –PURE GOLD serisi

 

   Yaşamın temel üç unsuru, yemek, seks ve –kibarca- tüm kazuratı vücuttan atmak tabii ki… Fakat tüketim ve şiddet toplumlarının bu üç masum ihtiyaç kavramını birbirine karıştıran, aşkın ve ölümün güzelliğini yok eden sadist yapıları, karanlık bir kargaşa yaratmakta… Bedenlerde ve hem de ruhlarda!

   Sinemanın zorlu entelektüel yönetmenlerinden Peter Greenaway, yukarıdaki paragrafta yer alan temaları çok şaşırtıcı biçimde iç içe geçiriyor. Şöyle ki, bu filmin estetik düzeyi ve görsel özeni, inanılmaz bir kabalık, saldırganlık ve iğrençlikle aynı anda sunulmakta duyularınıza… Lüks bir Fransız lokantasının kusturucu mutfağından yükselen ve duyguları okşayan insan sesi gibi; zengin serseri Hırsız’ın(Gambon), muhteşem sofralardaki hoyratlığı gibi. ‘Halden anlayan’ Aşçı’nın(Bohringer), kocasının hakaret ve kaba kuvvet gösterilerinden yılmış kadınla(Mirren), kibar, ince ruhlu bir lokanta müşterisi adamı yani aşığı(Howard), cinselliklerini doyasıya yaşamaları için kilere saklaması gibi.

   Beş büyük tablo gibi beş mekânda anlatılan öyküde, özellikle ışığın ve gölgelerin kullanımı, Hollanda resmine hayran yönetmenin 17.yüzyıl sanatına saygı duruşu gibi.

   Ayrıntılı ‘stüdyo set’leri arasında ‘yana kaydırma’ ile dolaşan ve hikâye katmanlarını kesif renklerle de (örneğin zehir yeşili) tanımlayan Greenaway, öncelikle görsel etkiyi önemseyen yaklaşımıyla mantığı sağlamlaştırmakta… Aslında, bu tür bir görselliğin tetiklemesiyle bilinçaltımızdan çıkagelecek kaotik konsepte ulaşabilmemizi sağlıyor ki, bu da yeterince ürkütücü.

   Peki, Greenaway, cilalı görünümleri ve parlak laflarının altında yamyam ruhu taşıyanlara / ‘her tür hırsız’a karşı yırtıcı ve acımasız mı? Evet; bu tavrı, kayıtsızlıklara karşı doğru ve etkili bir yanıt bence… Genişletirsek, bu film, diktatörlüklerin, aydınların öncülüğü, ezilmişlerin başkaldırısı ve örgütlü bir muhalefetle yıkılacağına dair bir örnekleme olarak da okunabilir.

   Her bir oyuncunun(Tim Roth, Ciaran Hinds gibi günümüzün önemli adları da var), Jean-Paul Gaultier imzalı giysilerin ve Michael Nyman’ın müziğinin etkisinde kalmamanız olanaksız. Esasen, filmin bütününü, olduğu gibi algılayacak vücudunuz ve ruhunuz… İştahınız kaçacak, mideniz bulanacak, yüreğiniz sızlayacak, tüyleriniz diken diken olacak, heyecan çekecek, bazen gülümseyecek, bazen nefret edeceksiniz kendinizden bile.

   Uzunca süredir aynaya bakmayan 20. ve şimdi 21.yüzyıl insanına esaslı bir tokat olarak da tanımlanabilir “Aşçı, Hırsız, Karısı, Sevgilisi”.

   Ekstraları olmayan bir DVD; hiç merak etmeyin filmin kendisi yeter de artar!

  

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.