X-Men Başlangıç: Wolverine (X-Men Origins: Wolverine)

Yönetmen: Gavin Hood

Senaryo: David Benioff

Oyuncular: Hugh Jackman, Ryan Reynolds, Liev Schreiber, Taylor Kitsch

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: Mutant hayatına devam eden Wolverine, kız arkadaşını öldürdüğü için Sabretooth’dan intikamını almak istemektedir ve en sonunda mutant silahı X programına katılmaya karar verir. Dünya çapında başarı kazanan X Men serisinin filmleri, yapımcılara ilham vererek öne çıkan karakterlerin tek tek hikayelerini anlatmaya yönlendirdi. Wolverine’den sonra da Magneto’nun öyküsü sinemalarda olacak.

Devrim Arabaları

Yönetmen: Tolga Örnek

Senaryo: Murat Dişli, Tolga Örnek

Oyuncular: Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Sait Genay

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: Cumhurbaşkanlığı konutunda 16 Haziran 1961 tarihinde verilen davette ülke kalkınmasını tartışılmaktadır. Bir ara Cumhurbaşkanı sinirlenip bu ülkenin otomobil bile üretebileceğini söyler. Bu iddia ciddi ciddi meydan okumaya dönüşür. Paşa emrini verir; yaklaşmakta olan Cumhuriyet Bayramı’na ilk yerli otomobil yetiştirilecektir. “Benzini bitip yolda kalan araba” olarak eksik bildiğimiz dramatik bir hikâye.

İşkence Tarikatı (Martyrs)

Yönetmen: Pascal Laugier

Senaryo: Pascal Laugier

Oyuncular: Morjana Alaoui, Mylene Jampanoi, Catherine Begin, Robert Toupin

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: 1970’lerin başında, Fransa’da 10 yaşındaki küçük kız Lucie yolda başıboş dolaşırken bulunur. Kaçırılma nedenleri bir türlü açıklanamayan Lucie, hastaneye kaldırılır. 15 sene sonra… Sıradan bir ailenin kapısı çalar. Evin babası kapıyı açar ve elinde av tüfeğiyle bekleyen Lucie’yi karşısında bulur. İşkencecisini bulduğuna ikna olan Lucie tetiği çeker.

Saddamın Askerleri: Kara Güneş

Yönetmen: Gani Rüzgar Şavata

Senaryo: Gani Rüzgar Şavata

Oyuncular: Gani Rüzgar Şavata, Tuğba Özay, Yalçın Dümer

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: Film, Kuzey Irak’ta Saddam Hüseyin döneminde Peşmerge köylerinde yapılanları çarpıcı görüntülerle ve diyaloglarla anlatıyor. Askerler robot değilse, emperyalizm, siyonizm ve faşizmin yandaşlarına piyon olmuşsa, kendi kimliğini arayan insanlara yaşamla ölüm arasında ince bir çizgi bile tanımıyorsa işte bu Saddamın Askerleri’dir.

Benim ve Roz’un Sonbaharı

Yönetmen: Handan Öztürk

Senaryo:

Oyuncular: Serkan Altunorak, Öznur Kula, Serra Yılmaz, Zerrin Arbaş

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: Antik bir kasaba, yapılacak baraj nedeniyle sular altında kalacak ve dünyada eşi benzeri görülmeyen bu zengin kültür de yok olacaktır. Bunu engellemek için tüm güçlerini seferber ederek mücadele eden sivil hareket ne yazık ki yenilgiye uğrar. Bu hareketin başını Gazeteci Metin çeker. Eski bir tipo makineyle çıkarttığı yerel gazetesiyle baraj yapımından rant bekleyen çıkar çevrelerine karşı mücadele eder. Metin’de simgeleşen bu mücadelenin hedefi barajın rantını yiyen Müteahhit Sofu’dur.

Rumba

Yönetmen: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy

Senaryo: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy

Oyuncular: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: Filmin yönetmenlerinin canlandırdığı Fiona ve Dom, huzurlu bir taşra kasabasında öğretmenlik yapmaktadır. Latin dansına olduğu kadar birbirlerine de aşıktırlar. Bir gece eve dönerken duvara toslamalarıyla hayatları altüst olur. Stilize, neşeli ve melankolik film Zagreb’de En İyi Film seçilmişti.

Kelebek

Yönetmen: Cihan Taşkın

Senaryo: Mahmut Bengi

Oyuncular: Caner Cindoruk, Deniz Bolışık, Volga Sorgu, Serhat Yiğit

Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2009

Konu: Yıl 1996. Afganistan’da iç savaşın en sıcak günlerinde canından, malından ve evlerinden olan binlerce insan çatışmaların sona ermesini beklerken Yusuf ve arkadaşları, Mevlevi dedesi İbrahim’in yolcu etmesiyle insani yardım amacıyla oraya gitmek üzere yola çıkarlar. Nitekim Yusuflar yola çıkmak için hazırlanırken, Usame bin Ladin, Afganistan sınırından geçmektedir.

Tetikçi 2: Yüksek Gerilim (Crank: High Voltage)

Yönetmen: Mark Neveldine, Brian Taylor

Senaryo: Mark Neveldine, Brian Taylor

Oyuncular: Jason Statham, Amy Smart, David Carradine, Dwight Yoakum

Gösterim Tarihi: 08 Mayıs 2009

Konu: Çin mafyası tarafından kaçırılan Chev, üç ay sonra gözlerini açar ve kalbinin ameliyatla çıkartılıp, yerine çalışabilmesi için düzenli olarak elektrik takviyesi gerektiren pilli bir aletin takıldığını görür. Chev bu kez Meksika çete lideri El Huron’dan ve Çin Suç Örgütü’nün başı Poon Dong’dan kaçmaya başlar.

Usta

Yönetmen: Bahadır Karataş

Senaryo: Ayfer Tunç, Bahadır Karataş

Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Fadik Sevin Atasoy, Hasibe Eren ile Şevket Çoruh

Gösterim Tarihi: 08 Mayıs 2009

Konu: Film, 2008 Avrupa’sının güneydoğusunda, çağdaş uygarlık hayallerinden kopmak istemeyen Türkiye’nin ruhunu, tutkulu bir oto tamircisinin gözünden anlatıyor. Filmde tek başına bir uçak yapma hayaline inatla sarılan Doğan Usta, bunu hayatının merkezinde görecek, bu tutku ve bencillik onu ailesinden ve eşinden koparacaktır. Doğan’ın kendi uçağını yapma sevdası, film boyunca aşkı ile tutkusu arasında da bir ikilem oluşturacaktır.

Milk

Yönetmen: Gus Van Sant

Senaryo: Dustin Lance Black

Oyuncular: Sean Penn, Emile Hirsch, Diego Luna, James Franco

Gösterim Tarihi: 08 Mayıs 2009

Konu: Amerika’nın eşcinselliğini gizlemeyen ilk politikacısı olan Harvey Milk’in gerçek yaşam öyküsünü anlatan filmin başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Sean Penn var. Milk, 1978’de kendisinden görevi devraldığı politikacı Dan White tarafından öldürülmüştü.

Star Trek

Yönetmen: J. J. Abrams

Senaryo: Roberto Orci, Alex Kurtzman

Oyuncular: Chris Pine, Jennifer Morrison, Simon Pegg, Eric Bana

Gösterim Tarihi: 08 Mayıs 2009

Konu: Galaksinin kaderi iki sıkı rakibin elindedir. Bir tarafta Iowa’daki çiftlikte doğup büyümüş, serseri ruhlu, heyecan ve macera arayan genç James T. Kirk, diğer tarafta ise her türlü duygusallığı reddeden mantık bazlı bir toplumda yetişmiş olan Spock vardır. Daha önce hiç gidilmemiş, tehlikelerle dolu yolculukta mürettebatı yönetebilmek, ikisi arasında oluşacak sıra dışı güçlü dostluğa bağlıdır.

Igor

Yönetmen: Anthony Leondis

Senaryo: Chris McKenna, John Hoffman

Seslendirenler: John Cusack, Myleene Klass, Robin Walsh ile Matt McKenna

Gösterim Tarihi: 08 Mayıs 2009

Konu: Anthony Leondis’in yönettiği ve John Cusack, Myleene Klass, Robin Walsh ile Matt McKenna’nın seslendirdiği animasyon film Igor, 08 Mayıs 2009’da Tiglon Film dağıtımıyla Film Pop tarafından vizyona çıkarılıyor.

Film sürekli aşağılanan bir laboratuvar asistanı olmaktan bıkmış Igor’un hikâyesini anlatıyor. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan adaşlarından farklı olarak, bu Igor’un gerçekleştirmek istediği hayalleri var. Meselâ bir bilim adamı olmak gibi.

Başarısız efendisi bir deney sırasında beklenmedik şekilde ölünce, Igor da yıllardır beklediği şansı yakalar.

Nokta

Yönetmen: Derviş Zaim

Senaryo: Derviş Zaim

Oyuncular: Mehmet Ali Nuroğlu, Serhat Kılıç, Mustafa Uzunyılmaz, Settar Tanrıöğen

Gösterim Tarihi: 08 Mayıs 2009

Konu: Film, işlediği bir suç yüzünden çektiği azaptan kurtulmaya çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Ahmet, yakın bir arkadaşının ön ayak olması ile tarihi değeri yüksek bir Kuran’ın çalınmasına istemeden bulaşır. Ancak kalkıştığı iş onu hiç istemediği bir noktaya sürükler. Geleneksel Osmanlı hat sanatının da organik bir biçimde dahil olduğu film, tek ve kesintisiz bir plândan oluşuyor.

Adab-ı Muaşeret

Yönetmen: Emre Akay

Senaryo: Eser Yazıcı

Oyuncular: Tarık Ündüz, Yıldız Asyalı, Hasibe Eren, Salih Kalyon

Gösterim Tarihi: 15 Mayıs 2009

Konu: Aykut, annesini kaybetmelerinin ardından öğretmen babasının üstüne düşmesiyle iyice bunalmıştır. Bir de okul ve şehir değiştirme zorunda kalınca hayatında bambaşka bir kapı aralanır. Ara tatilde konakladıkları otelde kısa bir an gördüğü güzeller güzeli kızla yolları, babasının ve kendisinin yeni okulunda kesişecektir. Zeynep, beş kızdan oluşan “Adab-ı Muaşeret” adlı kızlar çetesinin lideridir.

Melekler ve Şeytanlar (Angels & Demons)

Yönetmen: Ron Howard

Senaryo: David Koepp, Akiva Goldsman

Oyuncular: Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgard

Gösterim Tarihi: 15 Mayıs 2009

Konu: Robert Langdon, Illuminati olarak bilinen gizli bir kardeşliğin tekrar ortaya çıktığına dair kanıtlar bulduğunda, bu gizli organizasyonun en büyük düşmanı olan Katolik Kilisesi’nin varlığına yönelik ölümcül bir tehditle yüzyüze gelir. Illuminati’nin durdurulması olanaksız bir saatli bombaya benzediğini öğrenen Langdon, Roma’ya giderek orada İtalyan bilim insanı olan Vittoria Vetra ile güçlerini birleştirir.

Hannah Montana: The Movie

Yönetmen: Peter Chelsom

Senaryo: Daniel Berendsen

Oyuncular: Miley Cyrus, Bill Ray Cyrus, Vanessa Williams

Gösterim Tarihi: 15 Mayıs 2009

Konu: Miley Stewart, gizli pop-star kimliği ile okulu ve arkadaşları arasında denge kurma mücadelesi vermektedir. Ancak hızla artan şöhreti ve popülerliği özel hayatına egemen olunca herşeyi oluruna bırakır. Bunun üzerine babası, gerçeklerle yüz yüze gelmesi için onu Tennesse’deki Crowley Corners’taki evine çağırır. O andan itibaren Hannah Montana’nın bile hayal edemeyeceği çapta eğlence, kahkaha ve romantizm dolu bir macera başlayacaktır.

Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)

 

Yönetmen: Henry Selick

Senaryo: Henry Selick

Seslendirenler: Dakota Fanning, Teri Hatcher, Jennifer Saunders, Dawn French

Gösterim Tarihi: 15 Mayıs 2009

Konu: Coraline 11 yaşında bir kızdır, Wybie adlı bir çocukla arkadaş olur. Evde gizli bir kapı keşfeder, öbür tarafına geçip esrarengiz bir geçitten yürüyünce kendi hayatının diğer versiyonuyla karşılaşır. Diğer Dünya’ya yaptığı bu fantastik ziyaret kısa süre sonra tehlikelerle dolu bir serüvene dönüşür. Coraline’in evine geri dönüp ailesini kurtarması gerekmektedir.

Hadigari Cumhur

Yönetmen: Harun Özakıncı

Senaryo: Harun Özakıncı

Oyuncular: Harun Özakıncı, Duygu Urak, Serhat Saylan, Ersin Aycan

Gösterim Tarihi: 22 Mayıs 2009

Konu: Bodrum yöresinde tek geçim kaynağı olduğu için, zeytinlik ve portakal bahçelerini erkek çocuklarına, bataklık olduğu ve işe yaramadığı içinde deniz kenarlarını kız çocuklarına devrederlerdi. Yörede patlayan turizm, damatların ve kayınbiraderlerin kaderini değiştirdi. Yabancı turizm acenteleri ile anlaşan damatlar, eşlerinin arazilerini beş yıldızlı otellerle donattılar. Kayınbiraderler ise evden bozma pansiyonlarda kaldılar.

Lilly The Witch

Yönetmen: Stefan Ruzowitzky

Senaryo: Ralph Martin

Oyuncular: Alina Freund, Ingo Naujoks, Anja Kling, Pilar Bardem

Gösterim Tarihi: 22 Mayıs 2009

Konu: Kahramanımız Lilly 10 yaşlarında bir kızdır. Ta ki bir gün, bir büyü kitabı, koruyucusu küçük ejderha Hector ile birlikte odasında belirene kadar. Surulanda adlı büyücü, adını ve kitabını devretmek için Lilly’yi seçmiştir. Ancak Lilly bu göreve lâyık olduğunu 99 saat içinde kanıtlamalıdır. Kitabın içindeki gizemli dünya ve kitabın peşinde olan kötü büyücü Hieronymus, Lilly’nin işini zorlaştıracaktır.

Davetsiz (The Uninvited)

Yönetmen: Charles Guard, Thomas Guard

Senaryo: Craig Rosenberg, Doug Miro, Carlo Bernard

Oyuncular: Emily Browning, Arielle Kebbel, David Strathairn, Elizabeth Banks

Gösterim Tarihi: 29 Mayıs 2009

Konu: Anna’nın annesinin şüpheli ölümünü çevreleyen olaylar. Anna’nın babası Steven, annesinin eski hemşiresi Rachel ile nişanlanmıştır. Anna’nın yaşadığı umutsuzluk, annesinin hayaletinin ortaya çıkıp intikam istemesi üzerine korkuya dönüşür. Annesinin hayaleti, katil olarak Rachel’i işaret ettiğinden Anna ile kızkardeşi, Rachel’in geçmişini araştırmaya başlarlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.