BİR ÇILGININ İÇİNDE (MEET DAVE, 2008)

 

Yönetmen: Brian Robbins

Oyuncular: Eddie Murphy, Elizabeth Banks, Gabrielle Union, Scott Caan

Dave Ming Chang, 40’lı yaşlarını süren, siyah kravatı, siyah mendili dışından tamamen beyaz giyinmiş, 70’li yılların diskolarından fırlamışa benzeyen bir adamdır. New York’a yeni gelmiştir. Vücudundan hoşlanmıyormuş ve sürekli huzursuzmuş gibi davranan Dave’in bu tavrının, izahı pek de kolay olmayan bir sebebi var: Dave aslında bir insan değildir, insan şeklindeki minicik uzaylıların yaptıkları yine insan şekilde bir uzay gemisidir. Bu uzay gemisi, geminin komutanı Dave’in binlerce kat büyütülmüş, normal insan boyutlarındaki bir halidir aslında…

Ekstra: Çekim Hataları, Silinmiş Sahneler, Alternatif Son, Meet Dave’in Yapım Aşamaları, Ekip’ten İtiraflar, Fox Film Kanalı Sunar, Yönetmen Brain Robbins’in Film Okulundan Sonra Hayat, Bir Sahneyi Yaratmak,Dünya Prömiyeri

(TİGLON)

TATİL KİTABI (2008)

Yönetmen: Seyfi Teoman

Oyuncular: Taner Birsel, Ayten Tökün, Tayfun Günay, Osman İnan

Film, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısını ön plana çıkararak anlatıyor. Filmin olay örgüsü, Ali’nin sert mizaçlı babası Mustafa ile ailenin diğer üyeleri arasındaki gerilimler üzerine kurulu. İstanbul’da askeri lisede okuyan büyük oğlu Veysel’in askeri okulu yarıda bırakarak üniversite sınavına girme isteğine şiddetle karşı çıkan Mustafa, çekingen ve içine kapalı bir çocuk olan Ali’yi de yaz tatilinde çalışıp kendisi gibi ticaret öğrenmeye zorlar. Kendisini aldattığından şüphelenen eşi Güler ve geçmişte şehirde şansını denemiş, ama tutunamayıp Silifke’ye dönerek baba mesleğini sürdürmek zorunda kalmış kardeşi Hasan’la Mustafa arasında da sürekli bir gerilim vardır. Tüm bu gerginlikler, limon tüccarı olan Mustafa’nın, iş için gittiği Ürgüp’ten dönüşte beyin kanaması geçirip komaya girmesiyle geri plana itilir.

Ekstra: Kısa Film: Apartman, Fotoğraf Galerisi , Röportajlar , Kamera Arkası ,Fragman

(TİGLON)

HAYALET KASABASI (GHOST TOWN, 2008)

Yönetmen: David Koepp

Oyuncular: Ricky Gervais, Greg Kinnea, Téa Leon, Alan Ruck

Bertram Pincus çevresinde sevilen bir adamdır. Pincus bir gün hiç beklenmedik bir şekilde ölür. Fakat mucizevi bir şekilde sadece yedi dakika sonra hayata geri döner. Fakat uyandığında bir şey keşfeder, hayaletleri görebilme yeteneğine kavuşmuştur. Daha da kötüsü ise, hepsinin kendisinden bazı istekleri vardır, özellikle de Frank Herlihy denen garip hayaletin. Onun ölümüyle dul kalan karısı Gwen ile Pincus’un yapacağı evliliği bozmak isteyen bu agresif hayalet çeşitli numaralarla Pincus’ı taciz etmeye başlar. Pincus ruhlarla çevrili bir çemberin içinde kısılı kaldığını hissetmeye başlar.

Ekstra: Ghost Town’ın Yapımı, Hayali Özel Efektler, Bazı İnsanlar Yapabilir

(TİGLON)

SATILIK (TRADE, 2007)

Yönetmen: Marco Kreuzpaintner

Oyuncular: Kevin Kline, Cesar Ramos, Alicja Bachleda-Curus, Paulina Gaitan

Motorsiklet Günlükleri’nin Oscar Ödüllü yazarı Jose Rivera’nın yazdığı filmde 13 yaşındaki Adriana insan tacirleri tarafından kaçırıldığı zaman, 17 yaşındaki ağabeyi Jorge her ne pahasına olursa olsun onu kurtarmaya karar verir. Jorge gümrük memurları ve daha birçok inanılmaz engeli aşarak kızkardeşini ararken Teksaslı bir polis olan Ray ile tanışır. Ray’in bu çeteyle ilgilenmek için kişisel sebepleri vardır, bu yüzden Jorge’ye bu imkansız görünen görevinde yardımcı olmaya karar verir. Böylece Meksika’nın yoksul mahallelerinden Amerika’ya uzanan bir kovalamaca başlar. İkili Adriana’yı kurtarmak istiyorsa zamana karşı yarışmalıdırlar çünkü onu seks kölelerinin satıldığı sanal açık arttırmadan önce bulamazlarsa bir daha görme ihtimalleri son derece azdır.

Ekstra: Çıkartılmış Sahneler , Kağıttan Baskıya , Gölgeleri Kovalamak , Fragmanlar

(KANAL D HOME VİDEO)

CAFE LUMIERE (KOHİ JİKO, 2003)

Yönetmen: Hsiao-hsien Hou

Oyuncular: Yo Hitoto, Tadanobu Asano, Masato Hagiwara, Kimiko Yo

Yoko’nun araştırmasını yaptığı ünlü Tayvanlı kompozitör Jiang Wen-Ye’nin gerçek hayattaki kızı ve eşi rol alıyorlar. Aynı zamanda filmin müziklerinde ünlü kompozitörün eserlerine yer verildi. Filmde yazarlık yapan Yoko Tokyo’da ailesinden ayrı, rahat ve özgür bir yaşam sürmektedir. Ailesini ziyarete giden Yoko annesine hamile olduğunu fakat evlenmeyeceğini açıklar. Geleneksel ve muhafazakar aile kızlarının bu kararını desteklemez. Yoko’nun bir sahaf işleten Hajime’yle olan ilişkisi yalnızlığını hafifletmektedir. Zamanla Yoko hayatındaki her şeyi tekrar gözden geçirmeye başlar.

Ekstra: Röportajlar, Fragman, Metro Lumiere Belgeseli

(KANAL D HOME VİDEO)

ÖLÜM YARIŞI (DEATH RACE, 2008)

Yönetmen: Paul W. S. Anderson

Oyuncular: Jason Statham, Ian McShane, Tyrese Gibson, Joan Allen

Azılı suçlularla tıkabasa dolu bir hapishanenin yöneticileri, cezaevindeki mahkumları birbirleriyle dövüşmeye zorlayarak, bol miktarda para kazanabilecekleri, tüyler ürpertici bir çeşit gladyatör oyunu düzenlemeye karar verirler. Adrenalin yüklü, şiddet arzusuyla yanıp tutuşan mahkumlarsa bir arenaya çıkıp birbirleriyle ölesiye mücadele etmeye dünden hazırdırlar. Üç şampiyonluk kazanmış otomobil yarışçısı Jensen Ames, vahşi koşulların hüküm sürdüğü bu dünyada hayatta kalmayı başarma konusunda bir uzman olup çıkmıştır.

Ekstra: Yönetmen ve Yapımcının Sesli Yorumları, Motorları Çalıştırın: Bir Ölüm Yarışı Yapmak, Direksiyona Geçmek: Yarış Sahnelerinin İncelenmesi, Fragmanlar

(KANAL D HOME VİDEO)

ŞES (THE DUCHESS, 2008)

Yönetmen: Saul Dibb

Oyuncular: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper

“The Duchess”, aristokrasi, kurallar ve toplumsal yasaklarla dolu bir dünyada tutkularının peşinden gitme cesareti gösteren ve bunların bedelini ödeyen sıradışı bir kadının, Devonshire Düşesi’nin yükseliş ve çöküşünün hikayesi..  On sekizinci yüzyıl sonları, İngiltere… Dönemin en güzel ve etkileyici kadınlarından Düşes Georgiana Cavendish, genç bir politikacıyla yaşadığı tutkulu aşkı, savurganlığı ve gerek Devonshire Dükü ile olan evliliğinde, gerek politika konularındaki kuraldışı hareketleri nedeniyle itibarını kaybetme noktasına gelir.

Ekstra: The Duchess’in Yapımı, Kendi Kelimeleriyle Georgiana, Kostüm Günlükleri

(TİGLON)

TROPİK FIRTINA (TROPİC THUNDER, 2008)

Yönetmen: Ben Stiller

Oyuncular: Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey Jr., Brandon T. Jackson, Tom Cruise

Dale Dyle, aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere eğitim veren dış dünyadan tamamen yalıtılmış bir kamptır. Oyuncular, bu kampta iki hafta süren bir eğitim almaktadırlar. Ne var ki, eğitimin tamamlanmasının ardından yeniden toplum arasına karışan aktörler, çeşitli problemlerle karşılaşmakta, günlük hayata adapte olmakta çeşitli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Savaş filminde rol alan oyuncular, hayata döndüklerinde gerçek bir savaşı andıran koşullarla karşı karşıya kalınca, Dale Dyle eğitim kampında öğrendiklerine başvurmak zorunda kalırlar. Bu durum, olayların son derece eğlenceli bir hal almasına ve ortaya bir “film içinde film” komedisi çıkmasına neden olur.

Ekstra: “Patlamanın Bokunu Çıkarmak”, “Düşman Hattına İniş”, “Tropik Fırtına’nın Casti”, Deneme Çekimleri, “Tom Cruise Makyaj Denemesi”, Silinmiş Sahneler, “Fırtınadan Önce Delilik Gelir” adında Fragman, MTV ödülleri için çekilmiş özel bir video.

(TİGLON)

GANDHİ (1982)

Yönetmen: Richard Attenborough

Oyuncular: Ben Kingsley, Candice Bergen, Edward Fox, John Gielgud

Bir İmparatorluğun hegomonyasına son verip 350 milyon nüfuslu ülkesini kurtarmak eşsiz bir kişiye nasip olmuştur. Tek amacı hürriyetlerini elde etmek olan bu kişinin, bu hürriyeti elde etmek için kullandığı tek stratejisi barış olmuştur.

Gandhi, bir ulusun yöneticisi ya da bilimsel yeteneklere sahip biri de değildi. Oysa bu küçük, alçakgönüllü insan, ondan öncekilerin yapamadıklarını gerçekleştirdi. Bütün bir ülkeyi özgürlüğe kavuşturarak insanlarına umut verdi.

Barış insanı Gandhi, bu unutulmaz, nefes kesici filmle yeniden keşfedildi. Yapımı 20 yıl süren bu başyapıt, 1982 yılında 8 dalda Oscar’a layık görüldü. Çarpıcı detaylarla Gandhi’nin yaşamı, prensipleri ve insancıl gücü bu filmle beyazperdeye yansıdı.

Ekstra: İnteraktif Menü, Bölüm Seçimi, Gandhi Web Sitesi Link’i, Fragman, Film Anlatımları, Film Yapım Notları

(SONY PİCTURES HOME ENTERTAİNMENT)

KARTAL GÖZ (EAGLE EYE, 2008)

Yönetmen: D. J. Caruso

Oyuncular: Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton

Chicago’da küçük bir fotokopi dükkanında çalışmakta olan 23 yaşındaki Jerry Shaw’a telefonla kötü bir haber gelir. Hava Kuvvetleri’nde halkla ilişkiler subaylığı yapan ve ailenin gururu kabul edilen ikiz kardeşi Ethan, bir araba kazasında hayatını kaybetmiştir. Öte yandan bekar anne Rachel Holloman, 8 yaşındaki oğlu Sam’i Washington’a uğurlamak için tren garındadır. Canından çok sevdiği oğlu, Kennedy Center’da okul bandosunda trompet çalacaktır. Bu onların ilk ayrılığıdır. Oğlunu gönderdikten sonra kız arkadaşlarıyla gittiği barda cep telefonuna tuhaf bir çağrı alır.

Ekstra: Silinmiş Sahneler, Yolda: Oyuncular ve Yapım Ekibiyle, Türkçe Altyazı Seçeneği, Kamera Arkası

(TİGLON)

HELLBOY 2: ALTIN ORDU(METAL KUTU) / ( HELLBOY II: THE GOLDEN ARMY SPECİAL EDİTİON, 2008 )

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Ron Perlman, Selma Blair, John Hurt, Thomas Kretschmann

Hellboy yeni macerasındaki kötülükle mücadelesine patronundan gelen görev emriyle başlar. Görevi veren kuruluş, kısa adı B.P.R.D. olan Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu’dur. Çok gizli kimliği olan bu kuruluş, 1943 yılında Roosevelt tarafından kurulan ve dünyayı kötülere karşı savunmak için gizli teknoloji, esrarengiz güçler ve başka dünyalardan varlıklardan oluşan ajanlar şebekesiyle çalışan bir kuruluştur. Hellboy daha çok pirokinetik kız arkadaşı Liz Sherman, çok sevdiği kedileri, purosu ve biralarıyla birlikte çalışmayı tercih eder. Ancak bu kez kaderin onlar için daha büyük planları vardır.

Ekstra: Giriş, Hellboy: Şeytanın Hizmetinde, Yapım Çalışmaları, Yapım Öncesi Kayıtlar, Afişler, Guillermo Del Toro’yla Trol Pazarı Gezintisi, Zinco Animasyonlu Kapanış, Guillermo Del Toro’nun Yorumuyla Çıkartılmış Sahneler

(KANAL D HOME VİDEO)

MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ ETNOSENFONİK BULUŞMA

Yönetmen : Yılmaz Erdoğan

Mevlana Celaleddin-i Rumi projesinin VCD versiyonu ile raflarda yerini alıyor.

BKM’nin Mevlana Celaleddin-i RUMİ””nin 800. Doğum yılı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Mevlana Celaleddin – Rumi Etnosenfonik Buluşma projesi, Türkiye””nin farklı alanlardaki çok başarılı iki önemli ismini bir araya getirdi. Yılmaz Erdoğan ve Orhan Şallıel, sanatın farklı dallarındaki birikimlerini UNESCO””nun “MEVLANA YILI ETKİNLİKLERİ”nden birine imza atmak için kullandı ve dünyanın en büyük ozanı kabul edilen Mevlana””nın hayatını etnosenfonik bir buluşma ile sahneye taşındı.

Mevlana’nın hayatının sema gösterileri ve şiirler ile sahnelendiği Mevlana Celaleddin–i Rumi’de, Orhan Şallıel’in yönetiminde 70 kişilik İstanbul Senfonik Project orkestra ve korosu, 20 semazen, 7 neyzen, 2 kudüm, 1 tamburi, 1 kemence üstadı, 1 duduk (nefesli bir saz), bas, gitar, davul, 5 kişilik Akatay Project perküsyon ekibi, 6 kişilik dans ekibi, klarnetiyle Hüsnü Şenlendirici, bağlaması ile İsmail Tunçbilek, kanunuyla Ayta Tunçbilek, Halil Neciboğlu yönetimindeki 4 kişilik hafız grubu, çağdaş seslerle DJ Murat Uncuoğlu, özel dans gösterisiyle Ziya Azazi, anlatıcı olarak sesiyle Ali Gül ve Mevlana rolüyle Yılmaz Erdoğan sahneye çıktı. MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ, senfoni orkestrası, polyfonik koro, tasavvuf sazları, dansçılar, solistlerin yanı sıra hafızların sesi ve dj müziği ile Mevlana’nın hayatını farklı bir bakış açısı ile sahneye taşıdı.

Mevlana’nın “Hamdım, Piştim, Yandım” ve “ Gel kim olursan ol, yine gel” özdeyişleri müzik ve ritüellerle işlenecek, bugüne kadar yapılmamış bir sema gösterisi MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ’nin görkemine, görkem kattı.

Orhan Şallıel’in 3 yılda hazırladığı proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün Mevlana yılı etkinliklerinin açılış gösterisi olarak BKM Açıkhava’da etkinlikleri kapsamında, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda 19 Haziran 2007 akşamı sahneye çıktı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.