Cihan Taşkın’ın yönetmenliğini yaptığı Kelebek filmi Mart ayında vizyona giriyor. Filmin yaklaşık maliyeti 1.5 Milyon YTL. 11 Eylül terör saldırıları sonrası Doğu ve Batı arasında iyice belirginleşen gerilime, Mevlana öğretisinin perspektifiyle çözüm sunma niyetinde olan film, ‘bir insanın bütün dünyadan sorumlu olması gerektiği’ fikri üzerine kurulu. İşte filmin çekim öyküsünde yaşananlar…
Sadece senaryonun yazılması sekiz ay sürdü…
Yaklaşık bir ay boyunca senaryoya uygun bir cam atölyesi arandı. Aramalar sonuç vermeyince 17 kişilik bir ekip tarafından 13 gün gece gündüz çalışılarak Kuzguncuk’ta boş bir arsaya inşa edildi, dekorasyonu için toplanan malzemeler 10 dan fazla yerden getirildi. Ekip burada iki gün çekim yaptı.
Filmde terör örgütünün kampı olarak görünmesi gereken Bazda Mağaraları 20 kişilik teknik ekibin 10 gün çalışmasıyla kamp haline getirildi. 10 günlük hazırlık ve 13 gün süren çekimlerde tüm ekip çöl ikliminin ne olduğunu; gündüz tshortlerle bile pişerek, gece ise battaniyelerin altında bile üşüyerek öğrenmiş oldu.
Projede Afganistan, Türkiye ve ABD çekimleri için 900 civarı figüran kullanıldı.
700 kişilik kostümlerin bir kısmı özel olarak Afganistan’dan geldi ve tüm kostümler atmosferin gereklerine göre eskitilme aşamasından geçtikten sonra oyuncularla buluştu.
Bölgenin yerel lezzetleri için yapılan özel kaçamaklar dışında 9200 kez tüm ekip aynı sofrada buluştu.
Çekimler için İstanbul, Afganistan ve Güneydoğu’nun çeşitli yerlerinde setler kuruldu, bazı mekanlar sıfırdan inşa edilmek zorunda kalındı. ABD sahneleri için İstanbul’un farklı semtlerinde özel green box setler kuruldu.
Gerek çekimlerden önce gerek çekimler sırasında ABD, Meksika, Afganistan, Suriye, Azerbeycan, İstanbul, Şanlıurfa, İzmir, Adana, Gaziantep arasında hava ve kara yolculuğu yapılarak 600.000 km’den fazla yol katedildi.
Filmin müzikleri için; Emmy, Grammy ve Oskar başta olmak üzere pek çok saygın ödül almış eserlerin üreticisi Brian Keane’ e ait Newyork’ taki Brian Keane Music Stüdyolarıyla anlaşıldı.
Tüm bu rakamların sonucunda 36 saatlik ham görüntü elde edildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.