Workmen prepare a decoration for "Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull" by director Steven Spielberg on the front of the Carlton Hotel on the eve of the opening of the 61th Cannes Film Festival May 13, 2008. Brazilian director Fernando Mereilles will open this year's Cannes film festival May 14 with the English-language film "Blindness" starring Julianne Moore, Danny Glover and Gael Garcia Bernal. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE)

Küresel piyasaları kasıp kavuran mali kriz, Hollywood’un da kapısına dayandı. Kriz nedeniyle zor duruma düşünen Hollywood’un ‘dahi yönetmeni’ Steven Spielberg, heyecan verici projelerini hayata geçirebilmek için yana yakıla para arıyor. Kaynaklar, ünlü yönetmenin, sahibi olduğu dev film şirketi DreamWorks’ün önümüzdeki dönemde çekimi planlanan filmleri için 1.2 milyar dolarlık bütçe öngörüldüğünü ancak bu rakamın yarıdan fazlası için kaynak bulunamadığını belirtiyor. Kriz koşullarının giderek ağırlaştığı bu günlerde Spielberg’in finansman kaynakları bulamaması halinde Hollywood’da merakla beklenen projelere de start verilemeyecek. Bunlar arasında Clint Eastwood’un yönetmenliğini yapacağı söylenen Hereafter, bir teröristin hikayesi Motorcade ve Yahudi komedisi Dinner for Schmucks gibi yapımlar var.

Spielberg’in mali sıkıntısının, şirkete finansman sağlaması beklenen ABD’nin en büyük sigorta şirketi AIG’nin Ekim ayında batmasıyla başladığı, ağırlaşan kredi şartlarının da yönetmeni büsbütün güç durumda bıraktığı belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.