Otopsi oynamaya var mısınız?

“Kadavra- Pathology”(2008)

Yönetmen: Marc Schoelermann

Oyuncular: Milo Ventimiglia, Michael Weston, Alyssa Milano…

2.35:1 Geniş Ekran / İngilizce DD 5.1 – İngilizce DD 2.0 – Türkçe DD 5.1 – Türkçe DD 2.0 / 95 dk.

Kanal D Home Video

     “(…)gücüm yettiği kadar tedavimi hiçbir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım.(…) erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan, mazarrattan sakınacağım.(…)”

     Yabancı gelmedi değil mi? Hipokrat yemininden bölümler. Hani hekimlerin mesleğe başlarken ettikleri… Peki, yüzlerce cesetle dolu bir morgda, ölüme neden olan hastalıkları inceleyen / araştıran ve/ya da bir alt dal olan adli tıp için cinayet, intihar, kaza gibi nedenlerle oluşan travmalar sonucu insanların nasıl – neden öldüğünü aydınlatmaya çalışan patologlar bu yemine nasıl sadık kalırlar? Çoğunlukla hayat sona erdiğinde onların işi başlamaktadır! Orada, o ‘buz gibi’ ortamda her gün onlarca cesedi en ince detaylarına kadar kesip biçerken ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmişken, ruhsal anlamda başkalaşırlar mı?

     Zengin bir ailenin hukukçu kızı ile nişanlı ve parlak kariyerinin başlangıcında olan Dr. Ted Grey Afrika’daki görevinden döndüğünde üç aylık bir program için LA’in saygın üniversitelerinden birine başlar. Burada en az kendisi kadar zeki Dr. Jake Gallo ve dört kişiden oluşan grubunu tanıyacak; onların tahrikiyle uyuşturucu, sadizm, mazoşizmi tadacak ve en önemlisi / kötüsü , ‘Tanrı’ya açılan kapı’ olarak kabul edilen mesleklerinde, bir ölünün sondan başa doğru ölüm öyküsünü yazıp sahneleyecektir!

     Çünkü insan türü ne kadar medenileşip sosyalleşmiş olsa da, temelde öldürmeye açtır. Onu engelleyen suç işlemesi değil, yakalanma korkusudur. Bu grup içinse düşük bir risktir yakalanmak! Üniversitenin bodrumunda en az yüz yıllık kullanılmayan bölümlerde, kimsenin arayıp sormayacağı, ölümlerinin müsebbipleri oldukları cesetlerle otopsi oyunu oynarlarken, tüylerinizin diken diken olacağını garanti ederim.

     “Crank”(2006) adlı ‘nefes nefese’ filmin yazar yönetmen ikilisi Mark Neveldine – Brian Taylor, bu ilginç mesleği seçenlerin ruhsal gerilimlerinin altından nasıl bir canavar çıkabildiğinin dehşet yüklü hikâyesini yazıp, kısa film – dizi – video kliplerin başarılı yönetmeni Marc Schoelermann’a teslim etmişler. Genç yönetmen, filmi gerçekçi kılmak için oldukça ayrıntılı çalışş. Hepimizin birgün uğrayacağı ama yaşarken bilmek, görmek istemeyeceğimiz bir gerçeğin, morgun içinden ‘şok bir gerilim’ çıkartmış. Modern ve eski morg setleri, makyaj etkileri gerçek gibi; öldürme biçimleri, gerçekliğe sıkı sıkıya bağlı. Sürprizler abartısız, elektrik şoku gibi kısa ve etkili!

     Oyuncular, hani bilirsiniz, role hazırlık için ön çalışmalar yaparlar; kuşkusuz “Kadavra”nın ekibi kadar zorlananı az olmuştur. Morgda yapmışlar ön hazırlıklarını. O soğukluk tümünün bedenine, yüzüne, karakterine yapışş kalmış. Filmin donuk renk paleti içinde yedisi de rollerine yakışş. Başrolde ismi Milo Ventimiglia olan bir oyuncu var ki, şaşırtıcı derecede çekici ve itici; aynı sahnede hem hayranlık, hem de nefret uyandıran bir karakteri öyle bir ete kemiğe büründürüyor ki… “Cursed”(2005) ve “Rocky Balboa”(2006) gibi filmlerde izlediğim halde(asıl “Heroes”adlı dizi ile tanınıyormuş) ilk kez belleğime kazındı. Mutlak izlemelisiniz.

     Ekstralarda, “Mükemmel Bir Cinayet” başğı altında yaklaşık 14 dakikalık kamera arkası; bir patoloji uzmanı ile yapılmış söyleşi; video klip ve bir otopsi sahnesinin uzun versiyonu(görsel efektsiz) mevcut.

     Doğaldır ki şiddet yüklü bir film, cinsellik içeren sahneler bu şiddetle bütünleşmekte. Fiziksel, ruhsal, cinsel şiddet bir bütün olarak hissediliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.