Küresel mali krizle başetmenin yollarını arayan Çin, bugünlerde başka bir krizle daha sarsılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyük atağa kalkan Çin sinemasının en gözde yıldızı Gong Li’nin Çin vatandaşlığından ayrılması ülkede tam bir şok etkisi yaptı.

Bir Geyşanın Anıları filmindeki rolüyle Hollywood’u da peşinden koşturtan ünlü diva Li’nin Çin uyruğundan çıkması, Çinlileri çileden çıkardı

Konuyu sayfalarına taşıyan İngiliz The Independent gazetesi, İngilizler için Hellen Mirren, Fransızlar için Catherine Deneuve ne ifade ediyorsa, Li’nin de Çinlilerin dünyasında o denli sembol bir isim olduğunu belirterek, ünlü sanatçının bu kararının fırtınalar koparmasının doğal olduğunu belirtti.

Singapur vatandaşlığına geçen Li, kendi ülkesinde köklerine ihanet etmekle suçlanıyor.

İnternet forumlarında Li aleyhinde yazılan yorumlardan örnekler veren Independent, ”Çin’de yeteri kadar para kazandı. Sonra yabancı oldu”, “Hayalkırıklığına uğradım. Niçin tanınmış ve zengin insanlar milliyetlerini değiştiriyor?” şeklindeki öfkeli yazıları sayfalarına taşıdı.

1965 yılında Çin’in Liaoning eyaletinde dünyaya gelen Li’nin uluslararası şöhret kazanması, Çinli yönetmen Zhang Yimou ile yakın işbirliği sayesinde oldu. Kariyerindeki sıçramalarla Çin sinemasında en başarılı isimlerden biri haline gelen ve kıtalararası ün sahibi olan Li, Venedik Film festivali ve New York Film Critics Circle tarafından verilen En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle de yeteneğini kanıtladı.

Çin hükümeti çifte vatandaşlığa izin vermiyor. Ancak seyahat kısıtlamaları birçok Çinli ünlünün başka ülkelerin uyruğuna geçmesine yol açıyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.