Issız Adam

 

Yönetmen: Çağan Irmak

Senaryo: Çağan Irmak

Oyuncular: Cemal Hünal, Melis Birkan, Yıldız Kültür, Şerif Bozkurt

Dağıtım: Most Production

Gösterim Tarihi: 07 Kasım 2008

 

Konu: Alper, 30’lu yaşlarda, kendi restoranının sahibi iyi bir aşçıdır. Hayatının akışı, bir gün Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki bir kitapçıya girmesiyle değişir, Ada’yla karşılaşır. Alper, Ada’nın güzelliğinden etkilenir ve Ada’yı takip etmeye başlar. Alper kopamadığı özgür hayatının içersinde Ada’ya yer açtıkça, yaşamının daraldığını fark eder.

 

 

Güneşin Oğlu

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü

Oyuncular: Haluk Bilginer, Özgü Namal, Bülent Emin Yarar, Hümeyra

Dağıtım: Tiglon

Gösterim Tarihi: 07 Kasım 2008

 

Konu: Bütün hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Fikri Şemsigil, sonunda bu mucizeyi yaşar ve ‘Güneşin Oğlu’ olduğunu öğrenir. Fakat yaşadığı mucize, düşündüğünün aksine Fikri Bey’in hayatını alt üst eder. Fikri Bey’in ruhu artık, çevresindeki insanların bedenlerine girip çıkmaktadır. Ve sonunda Fikri Bey, bu kez, yıllarca beklediği mucizeden kurtulmak için, gerçeklerin peşine düşmek zorunda olduğunu anlar. Olaylar çığırından çıkmıştır. Peki, karşı apartmandaki komşusu dünyalar güzeli kız ne olacaktır?

Arkadaşımın Aşkı

Yönetmen: Howard Deutch

Senaryo: Jordan Cahan

Oyuncular: Dane Cook, Kate Hudson, Jason Biggs, Lizzy Caplan

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 07 Kasım 2008

Konu: Birkaç haftalık flört döneminden sonra Dustin, kız arkadaşı Alexis’in kendisinden uzaklaştığını fark eder. Onu tekrar kazanabilmek için en iyi arkadaşı Tank’in yardımına başvurur. Tank, kadınları önce baştan çıkartıp sonra adeta delirterek ayrılma konusunda ustadır. Sevgilisi tarafından terkedilmiş erkeklerle anlaşır; çünkü onunla ilişki kuran kadınlar eski sevgililerine dönerler.

 

Son Cellat

Yönetmen: Şahin Gök

Senaryo: Macit Koper, Hülya İniş

Oyuncular: Kadir İnanır, Atilla Saral, Jülide Kural, Erol Demiröz

Dağıtım: Medyavizyon

Gösterim Tarihi: 07 Kasım 2008

Konu: Son Cellat, ülkenin askeri cunta ile yönetildiği bir dönemde hapse atılan savcı Yusuf ile cinayetle yargılanan cahil bir köylünün, arabacı Cabbar’ın arasında kurulan dostluğun çerçevesinde karanlık bir dönemde geçen insanlık acılarını, idam edenlerle idam edilenlerin dramını anlatıyor.

 

Rüya

Yönetmen: Kim Ki Duk

Senaryo: Kim Ki Duk

Oyuncular: Jô Odagiri, Na-Yeong Lee

Dağıtım: Tiglon

Gösterim Tarihi: 07 Kasım 2008

Konu: Jin, gece gördüğü kâbusta bir trafik kazasına tanık olmuştur. Uyandıktan hemen sonra kâbusta gördüğü mekâna giden Jin, burada kısa bir süre önce gerçekten de bir kazanın olduğunu öğrenir. Şüpheli Ran suçlamaları reddetmekte ve bütün gece uykuda olduğunu iddia etmektedir. Jin, ikisi arasında açıklanamaz bir bağ olduğuna ikna olmuştur. Ran, uykusunda Jin’in rüyalarını gerçekleştirmektedir.

 

Kar

Yönetmen: Aida Begic

Senaryo: Aida Begic

Oyuncular: Zana Marjanovic, Jasna Beri, Sadzida Setic, Vesna Masic

Dağıtım: Zeyno Film

Gösterim Tarihi: 07 Kasım 2008

Konu: Bosna 1997. Dört kadın, iki yaşlı kadın, dört genç kız, yaşlı bir adam ve bir oğlan çocuğu, Slavno adında savaşta zarar görmüş bir köyde yaşamaktadır. Aileleri öldürülmüş ve cesetleri hiçbir zaman bulunamamıştır. Kaybettikleri sevdiklerinin varlığıyla yaşayan kadınlar yok olanların yine de var olduğu çok özel bir dünya yaratmışlardır kendilerine. Tüm hatıra ve hayallerini canlı tutarak kendilerini hayatta tutmaya çalışırken farkında olmadan köylerini bir hayal dünyasına çevirmişlerdir.

 

 

 

Fırtına

Yönetmen: Kazım Öz

Senaryo: Kazım Öz

Oyuncular: Cahit Gök, Havin Funda Saç, Selim Akgül, Asiye Dinçsoy

Dağıtım: Özen

Gösterim Tarihi: 14 Kasım 2008

 

Konu: Cemal, büyük bir heyecanla beklediği üniversite sınavını kazanarak, küçük taşra kasabasından İstanbul’a gelir. Büyük şehrin kalabalığı içindeki yalnızlığı, aylar sonra tanıştığı sistem karşıtı devrimci bir grup ile birlikte sonra erer. Grubun öncülerinden Helin ile yasadığı çatışma kimliğini keşfetmesi için de bir başlangıç olur. Cemal’in içinde başlayan yangın onu okumaya, araştırmaya ve zamanla kendi kimliğini bulmaya iter. Benzer bir süreci yaşayan Rojda ve Orhan da zamanla değişip grubun aktif birer üyesi olurlar.

 

Fireflies In The Garden

 

Yönetmen: Dennis Lee

Senaryo: Robert Frost, Dennis Lee

Oyuncular: Willem Dafoe, Julia Roberts, Cayden Boyd, Emily Watson, Ryan Reynolds

Dağıtım: Özen

Gösterim Tarihi: 14 Kasım 2008

Konu: İsmi belli olmayan Şikago yakınlarındaki bir orta batı kasabasında yaşayan Taylor ailesinin dramatik hikayesi… Yarı otobiyografik hikaye, aşkın karmaşasını  ve bir ailenin parçalanışını, beklenmeyen bir trajedi ile anlatacak….

 

Gitmek: Benim Marlon ve Brandom

Yönetmen: Hüseyin Karabey

Senaryo: Hüseyin Karabey, Ayça Damgacı

Oyuncular: Ayça Damgacı, Hama Ali Khan, Mahir Günşiray, Nesrin Cavadzade

Dağıtım: Chantier

Gösterim Tarihi: 14 Kasım 2008

Konu: İstanbul’da yaşayan tiyatrocu Ayça ile Kuzey Irak’lı tiyatrocu Kürt Hama Ali, Türkiye’de çekilen bir film setinde tanışır ve âşık olurlar. Film çekimleri bittikten sonra Hama Ali Irak’a Ayça ise İstanbul’a geri döner. Irak’ta savaşın patlamasıyla birbirlerine ulaşmaları adeta mucize halini alır. İki sevgili savaşın acımasız şartlarında buluşabilecek midir?

 

 

 

Gomorra

Yönetmen: Matteo Garrone

Senaryo: Roberto Saviano, Maurizio Braucci

Oyuncular: Salvatore Abruzzese, Simone Sacchettino, Salvatore Ruocco

Dağıtım: Özen Film

Gösterim Tarihi: 14 Kasım 2008

Konu: Günümüz İtalya’sında suç ailelerini yakından inceleyen ödüllü bir yapım.

Son Buluşma

Yönetmen: Nesli Çölgeçen

Senaryo: Nesli Çölgeçen

Oyuncular: Ömer Küyük, Yakup Satar, Veysel Turan, İsmail Küyük

Dağıtım: Chantier

Gösterim Tarihi: 14 Kasım 2008

Konu: Filmde Kurtuluş Savaşı’nın son tanıkları, Gazi Ömer Küyük, Gazi Yakup Satar ve Gazi Veysel Turan’ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anıları gözler önüne seriliyor.
Ömer Dede, önce Anıtkabir’i, ardından son kalan diğer iki gazi, Yakup Satar ve Veysel Turan’ı ziyaret ediyor, anılarını paylaşıp birbirleriyle helâlleşiyorlar.

Inju

Yönetmen: Barbet Schroeder

Senaryo: Eitan Arrusi, Jean-Armand Bougrelle

Oyuncular: Benoit Magimel, Lika Minamoto, Shun Sugata, Maurice Benichou

Dağıtım: 35 mm

Gösterim Tarihi: 21 Kasım 2008

Konu: Alex Fayard çok başarılı bir gerilim polisiye yazarıdır. Son kitabının çıkışı ile ilgili olarak Japonya’ya davet edilmiştir. Bir akşam Tamao adında bir geyşa ile karşılaşır. Eski erkek arkadaşı olan başarılı Japon gerilim roman yazarı Shundei Oe, Tamao’yu öldürmekle tehdit etmektedir. Alex’in seyahati hayal ve gerçeğin birbirine girdiği bir araştırmaya dönüşür.

Osmanlı Cumhuriyeti

Yönetmen: Gani Müjde

Senaryo: Gani Müjde

Oyuncular: Ata Demirer, Vildan Atasever, Ruhsar Öcal, Sümer Tilmaç

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 21 Kasım 2008

Konu: Filmde Atatürk’ün hiç lider olmaması, Kurtuluş Savaşı’nın yapılmamasıyla Osmanlı Cumhuriyeti’nin günümüze uyarlanmış devamı anlatılıyor. Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Cumhuriyeti’nin devam etmesi, Ankara’nın başkent olmaması, tabelaların, plâkaların hem Türkçe, hem Arapça olması, padişahın kaftanının altında takım elbise olması gibi trajikomik hikayeler ve ayrıntılar yer alıyor.

The Burning Plan

Yönetmen: Guillermo Arriaga

Senaryo: Guillermo Arriaga

Oyuncular: Charlize Theron, Kim Basinger, Jennifer Lawrence, Jose Maria Yazpik

Dağıtım: Pinema

Gösterim Tarihi: 28 Kasım 2008

 

Konu: İçinde anne ve kızın bulunduğu ikiye bölünmüş olan filmde Sylvia, çocukluğu çok zor geçen genç kadınla bağ kurmaya çalışıyor.

Madagaskar 2

Yönetmen: Eric Darnell, Tom McGrath

Senaryo: Etan Cohen

Seslendirenler: Ben Stiller, Chris Rock, Jada Pinkett Smith, David Schwimmer

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 28 Kasım 2008

Konu: New York hayvanat bahçesi sakinleri Aslan Alex, Zürafa Melman, Zebra Marty ve Hipopotam Gloria’nın maceraları devam ediyor.İlk filmde kahramanlarımız New York’tan Madagascar Adası’na gelmişti, Madagascar 2 ise Afrika macerasını konu aldı. Sevimli hayvanlarımız Afrika kıtasına indikten sonra Aslan Alex’in ailesiyle tanışacaklar.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.