Sinemanın ünlü simalarından İspanyol asıllı aktör Antonio Banderas, 1992’den beri yaşadığı Hollywood’da artık yorulduğunu ve ülkesine dönerek kariyerine yönetmen olarak devam etmek istediğini açıkladı.

Sert bakışları, karizması ve özellikle canlandırdığı ‘Latin lover’ figürleriyle kısa zamanda şöhreti yakalayan ve Javier Bardem gibi İspanyol haleflerinin de yolunu açan 48 yaşındaki ünlü aktör, artık Hollywood’un hayat hakkı tanımadığı türden filmlere yönelmek istiyor.

Banderas’ın son projesi, ünlü aktörün kariyerini hangi doğrultuda sürdürmek istediğine dair bir fikir de veriyor. Banderas, senaryosunu yazdığı ve başrolüyle yönetmenliğini de üstlenmeyi umduğu ‘Sultan’ adlı filmin finansmanı amacıyla, film yıldızı eşi Melanie Griffith ile birlikte Arap ülkelerine ziyaretlerde bulunuyor.

Sultan, modern İspanya’nın miladı olarak görülen tarihi anı, İspanya’nın Mağripli son kralının, çok sevdiği Granada’yı 1492’de Ferdinand ve Isabella’nın Katolik hanedanına teslim etmesini konu alıyor.

 

İspanya tarihinin bu kritik dönemini Arapların gözünden anlatmayı planlayan ve İspanya’yı 800 yıl hükmü altında tutan Arapların ‘Endülüs nostaljisinden’ yararlanmayı düşünen Banderas, son günlerde bütün vaktini film için para toplamaya çalışarak geçiriyor.

 

Geçtiğimiz haftalarda projenin tanıtımı için eşiyle birlikte Abu Dabi’ye giden Banderas, burada yaptığı açıklamada, “Fas’taki çalışmalarım sırasında yakından izlediğim bu güzel Arap kültürüne dair olumlu bir mesaj vermek istiyorum” dedi. Banderas, aynı amaçla Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri de ziyaret etti.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.