Eagle Eye

Yönetmen: D. J. Caruso

Senaryo: John Glenn, Travis Wright

Oyuncular: Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 03 Ekim 2008

 

Konu: Rachel, teröristler tarafından kapana kıstırılıp, suikast düzenlemeye hazırlanan bir terör hücresine katılmaya zorlanınca Jerry ile isteksizce ittifak yapmak zorunda kalacaktır.

Çıngıraklı Top

Yönetmen: Egemen Ertürk

Senaryo: Egemen Ertürk

Oyuncular: Burak Ünal, İpek Özkök, İlyas Salman, Zihni Göktay, Ömür Arpacı, İlhan Mansız

Dağıtım: Özen

Gösterim Tarihi: 03 Ekim 2008

 

Konu: Eski bir futbol yıldızı olan Kerem’in geçirdiği sakatlık nedeniyle kariyeri bitmiştir.
İçki ve kumar batağında başına açılan belalardan kaçarken yolu Görme Engelliler Derneği ile kesişir. Onların kuracağı takımın antrenörü olur ve hayata bağlılıklarını, düşe kalka verdikleri mücadeleyi görmesi onun için büyük bir şanstır. “Dibe vurdum artık” diye düşündüğü noktada Kerem, tesadüfen tanıdığı bu sevgi dolu insanlar sayesinde kendini olumsuzluklarından kurtulabilecek midir? Diğer yandan, asi yaradılışı ve güçlü bir karakter olan Semra, üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Yaşadığı mahallede bulunan Görme Engelliler Derneği’nin gözü diyebileceğimiz Semra, her zaman olduğu gibi derneğin futbol takımı kurma çabalarında da hep yanlarında olmaktadır. Antrenör olarak takımın başına geçen Kerem ile çatışma yaşasa da, bu serüven aşkı getirecek midir?

 

Timber Falls

 

Yönetmen: Tony Giglio

Senaryo: Tony Giglio , Daniel Kay

Oyuncular: Josh Randall, Brianna Brown, Nick Searcy, Beth Broderick

Dağıtım: Özen

Gösterim Tarihi: 03 Ekim 2008

 

Konu: Mike ve kız arkadaşı Sheryl birlikte tatile çıkarlar. Kamp çadırlarını Batı Virginia’nın dağlarında sivrisinekleri ile ünlü bir bölgede kurarlar. Burada bulacakları tek şey ise korkunç bir kabustur…

 

 

 

 

 

 

MR 73

Yönetmen: Olivier Marchal

Senaryo: Olivier Marchal

Oyuncular: Daniel Auteuil, Olivia Bonamy, Catherine Marchal, Francis Renaud

Dağıtım: 35 Milim

Gösterim Tarihi: 10 Ekim 2008

Konu: Marsilyalı eski bir polise, ailesi öldürülen bir kadını koruma görevi verilir. Marsilyalı polis verdiği sözü tutmak zorundadır. Çünkü bu kadının ailesini öldüren katil serbest bırakılmıştır.

Dinle Neyden

Yönetmen: Jacques Deschamps

Senaryo: Ayşe Şasa, İsmail Eren

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Alican Yücesoy, Emin Olcay, Metin Hara, Ve Lale Mansur, Jean Benguigui, Burhan Öçal, Altuğ Yücel, İsmail Hakki, Taner Ertürkler, Jean Gabriel Nordmann

Dağıtım: Özen

Gösterim Tarihi: 10 Ekim 2008

Konu: Film, 1798 Osmanlı-Fransız savaşının yaklaştığı günlerde, İstanbul’da barış arayan bir avuç insanın çabalarıyla, iki genç Saray mensubu arasında yaşanan duygusal ilişkinin tanığı olan genç bir Mevlevi Dervişinin mistik dünyasını anlatıyor

The Boy in the Striped Pyjamas

Yönetmen: Mark Herman

Senaryo: John Boyne, Mark Herman

Oyuncular: Vera Farmiga, David Thewlis, Rupert Friend ile Richard Johnson

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 10 Ekim 2008

Konu: Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir.

Tropik Fırtına: Al Bakalım

Yönetmen: Ben Stiller

Senaryo: Ben Stiller, Justin Theroux

Oyuncular: Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey Jr., Brandon T. Jackson

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 10 Ekim 2008

Konu: Aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere bir kampta eğitim verilmektedir. Oyuncular topluma dönüşlerinde çeşitli zorluk ve bocalamalarla karşılaşırlar. Film bu olayları komedi kalıplarında anlatıyor. Savaş filminde oynamaya başlayan aktörler, gerçek savaşı andıran koşullar altında kalınca kampta öğrendiklerine başvurmak zorunda kalıyorlar ve ortaya eğlenceli olaylar çıkıyor.

Acaip Bi Film

Yönetmen: Jason Friedberg, Aaron Seltzer

Senaryo: Jason Friedberg, Aaron Seltzer

Oyuncular: Matt Lanter, Vanessa Minnillo, Nicole Parker, Crista Flanagan

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 17 Ekim 2008

Konu: Filmde, bilinen her türlü doğal felâketin -göktaşı, kasırga, deprem- yaşandığı bir gecede hayatta kalmaya çabalayan 20’li yaşlardaki bir grup gencin başına gelenler anlatılıyor. Gençler kentteki felâketler birbirini izlerken bu büyük yıkımı durdurabilmek için bir dizi esrarengiz olayı çözmek zorunda kalırlar. Film ayrıca, Sex and the City’den Iron Man’e, her türden popüler filmin parodisini yapıyor.

Ölüm Yarışı

Yönetmen: Paul W. S. Anderson

Senaryo: Paul W. S. Anderson

Oyuncular: Jason Statham, Joan Allen, Tyrese Gibson, Ian McShane

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 17 Ekim 2008

Konu: Azılı suçlularla dolu bir hapishanenin yöneticileri, cezaevindeki mahkûmları birbirleriyle dövüşmeye zorlayarak, bir çeşit gladyatör oyunu düzenlemeye karar verirler. Şiddet arzusuyla yanıp tutuşan mahkûmlar birbirleriyle ölesiye mücadele etmeye dünden hazırdırlar. Üç şampiyonluk kazanmış otomobil yarışçısı Ames, bu dünyada hayatta kalmayı başarmak zorundadır.

 

 

 

Sevgi Fırtınası

Yönetmen: George C. Wolfe

Senaryo: Ann Peacock, John Romano

Oyuncular: Richard Gere, Diane Lane, Scott Glenn, Christopher Meloni

Dağıtım: Warner Bros.

Gösterim Tarihi: 17 Ekim 2008

Konu: Adrienne, küçük bir kasaba olan Rodanthe’de sükûnet bulmaya gelir. Genç kadının sıkıntılarının kaynağı eve dönmesi için direten kocası ve verdiği her karardan nefret eden kızıdır. Adrienne’in Rodanthe’ye varışından çok kısa bir süre sonra, büyük bir fırtınanın yaklaşmakta olduğu bildirilir. O sırada Dr. Paul Flanner de kasabaya gelir. O’nun amacı ise kendi vicdan hesaplaşmasını yapmaktır. Şimdi fırtına da yaklaşırken, bu ikili huzuru birbirlerinde ararlar.

 

The Accidental Husband

Yönetmen: Griffin Dunne

Senaryo: Mimi Hare, Clare Naylor

Oyuncular: Uma Thurman, Jeffrey Dean Morgan, Colin Firth, Isabella Rossellini

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 17 Ekim 2008

Konu: Bir radyoda sunuculuk yapan Emma Lloyd, kadın dinleyicilerinden birisiyle sohbet ederken, boşboğazlıkta bulunarak, kadına duyarsız erkek arkadaşından ayrılmasını tavsiye eder. Kadın dinleyici de bu tavsiyeye hiç tereddütsüz uyar. Hiç ummadığı bir anda eski sevgili konumuna düşen genç adam ise öfkeden deliye döner ve güzel sunucudan intikam almanın yollarını aramaya başlar.

Son Buluşma

Yönetmen: Nesli Çölgeçen

Senaryo: Nesli Çölgeçen

Oyuncular: Ömer Küyük, Yakup Satar, Veysel Turan, İsmail Küyük

Dağıtım: Chantier

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2008

Konu: Filmde Kurtuluş Savaşı’nın son tanıkları, Gazi Ömer Küyük, Gazi Yakup Satar ve Gazi Veysel Turan’ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anıları gözler önüne seriliyor.
Ömer Dede, önce Anıtkabir’i, ardından son kalan diğer iki gazi, Yakup Satar ve Veysel Turan’ı ziyaret ediyor, anılarını paylaşıp birbirleriyle helâlleşiyorlar.

 

 

 

Aşk Tutulması

Yönetmen: Murat Şeker

Senaryo: Murat Şeker

Oyuncular: Tolgahan Sayışman, Fahriye Evcen, Tim Seyfi, Ali Erkazan

Dağıtım: Medyavizyon

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2008

Konu: Fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olan Uğur, gayet sakin bir kişiliği varken söz konusu futbol olduğunda bambaşka bir adam olmaktadır. Annesi ve kız kardeşiyle birlikte yaşayan Uğur, annesinin evlenme baskısından sıkılmıştır. Pınar da aynı baskıyı annesinden görmektedir. Trafik kazası sonucu tesadüfen Pınar ile Uğur tanışırlar. Bu tanışma her ikisinin de hayatlarında köklü değişikliklere neden olacaktır.

Üç Maymun

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Ercan Kesal

Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar, Ercan Kesal

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2008

Konu: Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “Üç Maymun”u oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

Sihirli Şehir

Yönetmen: Gil Kenan

Senaryo: Caroline Thompson, Jeanne Duprau

Oyuncular: Bill Murray, Tim Robbins, Saoirse Ronan, Toby Jones

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2008

Konu: Lina ve Doon, gökyüzünün her zaman karanlık olduğu, güneşin doğmadığı Ember kentinde yaşarlar. Kentteki sokak lambaları ve evlerdeki ışıklar sürekli yanmaktadır. Kentin enerji kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla birlikte lambalar da sönmeye yüz tutar. Bunun üzerine iki kardeş, Ember kentinin gizemini çözmek ve insanlara gün ışığı sağlamak için çareler aramaya başlarlar.

 

 

 

 

 

Testere V

Yönetmen: David Hacl

Senaryo: Patrick Melton, Marcus Dunstan

Oyuncular: Julie Benz, Meagan Good, Shawnee Smith, Scott Patterson

Dağıtım: Warner Bros.

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2008

Konu: Kriminal uzman Hoffman Jigsaw efsanesini yaşatacak hayatta kalan son kişidir. Ancak tehdit söz konusu olduğunda sırrının açığa çıkmaması için her şeyi göze alarak tüm tehlikeleri ortadan kaldırmak zorundadır.

 

Devrim Arabaları

Yönetmen: Tolga Örnek

Senaryo: Murat Dişli, Tolga Örnek

Oyuncular: Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Sait Genay, Haluk Bilginer, Vahide Gördüm, Selçuk Yöntem

Dağıtım: Pinema

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2008

Konu: Cumhurbaşkanlığı konutunda 16 Haziran 1961 tarihinde verilen davette ülke kalkınmasını tartışılmaktadır. Bir ara Cumhurbaşkanı sinirlenip bu ülkenin otomobil bile üretebileceğini söyler. Bu iddia ciddi ciddi meydan okumaya dönüşür. Paşa emrini verir; yaklaşmakta olan Cumhuriyet Bayramı’na ilk yerli otomobil yetiştirilecektir. “Benzini bitip yolda kalan araba” olarak eksik bildiğimiz dramatik bir hikâye.

Mustafa

Yönetmen: Can Dündar

Senaryo: Can Dündar

Müzik: Goran Bregoviç

Dağıtım: Warner Bros.

Gösterim Tarihi: 29 Ekim 2008

Konu: 10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.

 

 

 

Mükemmel Bir Gün

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Senaryo: Melania Gaia Mazzucco, Sandro Petraglia

Oyuncular: Isabella Ferrari, Valerio Mastandrea, Monica Guerritore ile Nicole Grimaudo

Dağıtım: Özen Film

Gösterim Tarihi: 31 Ekim 2008

Konu: Bir yıldır ayrı yaşayan iki çocuk sahibi Emma ve Antonio çiftinin yaşadığı dram, Roma’da tek bir günde geçen çok parçalı hikaye ile aktarılır.

Crossing Over

Amerikan rüyası bu kez 21. yüzyılın Los Angeles’ında göçmenler tarafından test ediliyor. Farklı kültürlerden gelen göçmenler ABD’de yeni bir hayat kurma umuduyla yaşamaktadırlar. Ancak hayalleri bir göçmen memurunun insafına kalmıştır.

Oyuncular: Harrison Ford, Sean Penn, Ray Liotta, Ashley Judd, Summer Bishil, Lee Horsley, Cliff Curtis, Jaysha Patel
Yönetmen: Wayne Kramer
Senarist: Wayne Kramer
Yapım Yılı: 2008
Süre: 140 dk

Gölgeler

Yönetmen: Milcho Manchevski

Oyuncular: Borce Nacev, Vesna Stanojevska, Sabina Ajrula-Tozija

Süre: 120 dk.

Yapım: 2007, Makedonya-Almanya-İtalya-Bulgaristan-İspanya

Dağıtım: Tiglon

Gösterim Tarihi: 3 Ekim 2008

“Yağmurdan Önce”yle tanınan Milcho Manchevski’nin cinsellik, ölüm ve bu ikisinin arasındaki birkaç önemli şeyle ilgili bu filmi, tıpkı Hamlet gibi, hayaletlerin musallat olduğu sıradan bir dram… Makedonya’nın 2008 Oscar adayı “Gölgeler”, korkunç bir araba kazasından kurtulduktan sonra hayatı değişen genç ve yakışıklı Şanslı Lazar’ın hikâyesini anlatıyor. Lazar, tuhaf insanlarla tanışır: Yaşlı, bebekli bir adam, unutulmuş bir lehçe konuşan ihtiyar bir kadın, hazin bir sırrı olan genç ve güzel bir kadın… Peki ama bu insanlar neden onu seçmiştir? Bu soruya cevap verebilmek için Şanslı artık büyümeli ve olmayı istediği adam olmalıdır.

 

 

JCVD

Yönetmen: Mabrouk El Mechri

Senaryo: Frédéric Bénudis, Mabrouk El Mechri

Oyuncular: Jean Claude Van Damme, Francois Damiens, Zinedine Soualem

Dağıtım: 35 Milim

Gösterim Tarihi: 17 Ekim 2008

Konu: Jean Claude Van Damme olmak zor olmalı! Uluslararası tanınan bir ünlü ve geçmişindeki sadece video için çekilen filmlerle şöhretine biraz da gölge düşmüş bir süperstar. Sürpriz dolu bir kariyer hamlesiyle Van Damme, JCVDde, tüm zaaflarını gözler önüne serme cesaretini gösterip kendisini canlandırıyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.