Dante 01

Yönetmen: Marc Caro

Senaryo: Marc Caro, Pierre Bordage

Oyuncular: Lambert Wilson, Linh-Dan Pham, Simona Maicanescu, Dominique Pinon

Dağıtım: Bir Film

Gösterim Tarihi: 05 Eylül 2008

Konu: Yüksek güvenlikli uzay gemisi hapishanesi ve psikiyatrik araştırma merkezi olan Dante 01’de çok tehlikeli bir grup suçlu, yasal olmayan nano-teknolojik deneyler için kobay olarak kullanılmaktadırlar. Üs’de sadece 7 mahkum, 3 idari görevli ve 2 de doktor bulunmaktadır. Dünya dışı varlıklarla yaşanan bir çatışmadan sağ kurtulan tek kişi olarak Üs’se yeni gelen tutuklu Saint George, kendi içindeki canavarı kontrol altına almak için savaş vermektedir.

Aşkın İngilizcesi

Yönetmen: Zoe R. Cassavates

Senaryo: Zoe R. Cassavates

Oyuncular: Parker Posey, Drea de Matteo, Tim Guinee, Gena Rowlands

Dağıtım: 35 Milim

Gösterim Tarihi: 05 Eylül 2008

Konu: Nora Wilder, aşk ve ilişkilere kuşkulu bir gözde bakmakta ve arkadaşı Audrey’nin “mükemmel evliliği” gibi düzgün bir ilişki için ne yapması gerektiğini düşünmektedir. Annesinin ona her fırsatta yalnız olduğunu hatırlatması Nora’nın işini pek kolaylaştırmaz. Rastgele bazı buluşmalar sonrasında Julien adında, hayata aşık, aklı bir karış havada bir Fransız ile tanışır.

Dağların Hakimi – El Rey de la montaña
Yönetmen : Gonzalo López-Gallego
Senaryo : Gonzalo López-Gallego
Oyuncular: Leonardo Sbaraglia, María Valverde, Thomas Riordan, Andrés Juste, Pablo Menasanch
Tür : Polisiye / Gerilim
Gösterim Tarihi : 5 Eylül 2008
Arabasıyla yola çıkmış olan Quim, şehirden uzak bir yerleşim yerinde durur. Burada tanıştığı Bea ismindeki kadının cüzdanını çalmasını ardından ormanlık alana koşan Quim’e birileri ateş etmeye başlar. Ormanlık alanda tek başlarına kalan Bea ve Quim nerede oldukları belli olmayan silahlı kişilerin hedefi haline gelirler. Ormanda kaybolan ikili, kimden kaçtıklarını ve nereye kaçacaklarını bilmeden git gide çaresiz bir durumun içine sürükleneceklerdir.

 Anamorph
Yönetmen : Henry Miller
Senaryo : Henry Miller , Tom Phelan
Oyuncular: Willem Dafoe, Scott Speedman, Peter Stormare, Clea DuVall, James Rebhorn, Amy Carlson
Tür : Gerilim / Psikolojik
Gösterim Tarihi : 5 Eylül 2008
New York Polis Departmanı dedektifi Stan Aubray, bir seri katilin işlediği cinayetleri araştırır. Kendini bir sanatçı gibi gören ve cinayetlerini bir resim tekniği olan anamorfoza dayandıran katil, ancak bir bakış açısından cinayeti çözüme ulaştırmak için ipucu bırakır. İncelikle işlenen cinayetler için dedektif ayrıntılı araştırmalara girer ve araştırma çoğaldıkça kendi de cinayetlere bulaşır. Bağımsız bir psikolojik gerilim filmi olan Anamorph, 2007 yılında ilk dünya promiyerini gerçekleştirmiş ve festivallerde filmin gösterimine devam edilmiştir.

Tatil Kitabı

Yönetmen: Seyfi Teoman

Senaryo: Seyfi Teoman

Oyuncular: Taner Birsel, Harun Özüağ, Osman İnan, Ayten Tökün

Dağıtım: Tiglon

Gösterim Tarihi: 12 Eylül 2008

Konu: İstanbul’da okuyan büyük oğlu Veysel’in üniversite sınavına girme isteğine karşı çıkan Mustafa, çekingen bir çocuk olan Ali’yi de yaz tatilinde çalışıp ticaret öğrenmeye zorlar. Kendisini aldattığından şüphelenen eşi Güler ve kardeşi Hasan’la Mustafa arasında da sürekli bir gerginlik vardır. Tüm bu gerginlikler, Mustafa’nın, iş için gittiği Ürgüp’ten dönüşte beyin kanaması geçirip komaya girmesiyle geri plâna itilir.

Oyum Kime?

Yönetmen: Joshua Michael Stern

Senaryo: Jason Richman, Joshua Michael Stern

Oyuncular: Kevin Costner, Dennis Hopper, Kelsey Grammer, Stanley Tucci

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 12 Eylül 2008

Konu: Bud Johnson, duyguları körelmiş, fırsatları değerlendirememiş orta yaşlı bir adamdır. Kısaca tam bir başarısızlık örneği olan Bud Johnson’ın hayatında tek bir umut ışığı vardır; o da 12 yaşındaki kızı Molly’dir. Molly hem kendisiyle hem de babasıyla ilgilenmek zorundadır. Ancak Seçim Günü’nde ilginç bir durum yaşanır ve küçük kızın yol açtığı olaylar zinciri sonucunda seçimin kaderi tek bir oya, babasının oyuna bağlı hale gelir.

Kadınlar Hakkında Her Şey

Yönetmen: Diane English

Senaryo: Clare Boothe Luce , Diane English

Oyuncular: Meg Ryan, Annette Bening, Eva Mendes, Debra Messing

Dağıtım: Chantier

Gösterim Tarihi: 12 Eylül 2008

Konu: Mary Haines’in mutlu evliliği, kocasının onu tezgahtar bir kız ile aldattığını öğrenince bozulur. Bu durum günlerini kuaför salonlarında geçiren sosyetik kadınların dedikodu konusu olmuştur. Mary hem gururunu hem de kocasını geri kazanmak için zorlu bir mücadele içine girer.

Sihirli Orman

Yönetmen: Angel de la Cruz, Manolo Gomez

Senaryo: Ángel de la Cruz, Wenceslao Fernández Flórez

Seslendirenler: Nacho Aldeguer, Mar Bordallo, Claudio Rodriguez, Juan Miguel Cuesta

Dağıtım: 35 Milim

Gösterim Tarihi: 12 Eylül 2008

Konu: Etrafta kimseler yokken Cecebre ormanında çeşitli hayvanların, hatta ağaçların konuşmaları yankılanır. Ormanda bir gün bir bilim adamı tezi için köstebek Linda’yı yakalayınca işler değişir. Tüm orman Linda’yı kurtarmak için seferber olur.

Süt
Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Senaryo: Semih Kaplanoğlu, Orçun Köksal
Oyuncular: Melih Selçuk, Başak Köklükaya, Rıza Akın, Saadet Işıl Aksoy, Alev Uçarer, Serif Erol, Orçun Köksa, Sahra Özdağ, Semra Kaplanoğlu, Tülin Özen, Tansu Biçer, Burcu Aksoy
Dağıtım: Tiglon Film
Gösterim Tarihi: 26 Eylül 2008

Konu: Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavını kazanamayan Yusuf’un büyük bir tutku ile yazdığı şiirler, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de değeri günden güne düsen sütün Yusuf’a ve annesi Zehra’ya bir katkısı vardır. Yusuf, Zehra’nın kasabadaki istasyon şefi ile yasadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. Gelecek kaygısı, yaşanan hızlı değişim ve gençlikten yetişkinliğe adım atmanın acılarıyla baş etmenin yolunu bulabilecek midir?

Bir Aradayız, Hepsi Bu

Yönetmen: Claude Berri

Senaryo: Anna Gavalda, Claude Berri

Oyuncular: Audrey Tautou, Guillaume Canet, Laurent Stocker, Françoise Bertin

Dağıtım: Pinema

Gösterim Tarihi: 12 Eylül 2008

Konu: Genç bir kadın olan Camille, Philibert ve Franck adlı iki komşusuyla dost olur, rahat ve huzur bulmak için onların evine yerleşir. Birbirlerine zıt olan bu üç karakter, uyum içinde hayatın tadını yakalarlar. Tartışmaların ve barışmaların ötesinde, “bir arada” olmanın keyfi onları daha güçlü kılar. Derken, inatçı ve dünya tatlısı olan Franck’ın anneannesini de aralarına alırlar.

Gitmek

Yönetmen: Hüseyin Karabey

Senaryo: Hüseyin Karabey, Ayça Damgacı

Oyuncular: Ayça Damgacı, Hama Ali Khan, Mahir Günşiray, Nesrin Cavadzade

Dağıtım: Chantier

Gösterim Tarihi: 19 Eylül 2008

Konu: İstanbul’da yaşayan tiyatrocu Ayça ile Kuzey Irak’lı tiyatrocu Kürt Hama Ali, Türkiye’de çekilen bir film setinde tanışır ve âşık olurlar. Film çekimleri bittikten sonra Hama Ali Irak’a Ayça ise İstanbul’daki rutin yaşamına geri döner. Irak’ta savaşın patlamasıyla birbirlerine ulaşmaları adeta mucize halini alır. İki sevgili savaşın acımasız şartlarında buluşabilecek midir?

Hellboy II: Altın Ordu

Yönetmen: Guillermo del Toro

Senaryo: Guillermo del Toro, Mike Mignola

Oyuncular: Ron Perlman, Doug Jones, Selma Blair, John Hurt

Dağıtım: UIP

Gösterim Tarihi: 26 Eylül 2008

Konu: İkinci Hellboy senaristi Mike Mignola, Şubat 2007’de yaptığı açıklamada Guillermo del Toro ile birlikte geliştirdiği öykünün folklor ve peri masalı unsurları üzerinde odaklandığını belirterek şu sözleri kullanmıştı: “Bu filmde dünyamızı felâkete sürükleyen Naziler, makineler ve çılgın bilim adamları yerine kendi dünyamızdan çıkarıp bir köşeye attığımız eski tanrılar ve karakterler var.”

Orijinal Cinayetler

Yönetmen: Jon Avnet

Senaryo: Russell Gewirtz

Oyuncular: Robert De Niro, Al Pacino, John Leguizamo, Donnie Wahlberg

Dağıtım: 35 Milim

Gösterim Tarihi: 26 Eylül 2008

Konu: Emekliliğe hazırlanan New York Polis Departmanı’nından iki dedektif, David ve Thomas rozetlerini çıkarmadan önce, kadın ticareti yaparak kötü ün yapmış birinin cinayetini araştırmak için çağırılırlar. Hukuki sistemin açıklarından yararlanan suçluları hedef almış bir seri katille karşı karşıya oldukları ortaya çıkar. Seri katilin amacı polisin kendi başına yapamadığını yapmak ve huzuru sağlamak için suçluları sokaklardan temizlemektir.

Vol.İ

Yönetmen: Andrew Stanton

Senaryo: Andrew Stanton

Oyuncular: Fred Willard, Jeff Garlin ile Ben Burtt

Dağıtım: 35 Milim

Gösterim Tarihi: 26 Eylül 2008

Konu: Gezegenimizi temizlemek amacıyla üretilen robot Wall•E, yapayalnız yaşadıktan sonra, Eve adlı bir arama robotuyla karşılaşınca hayatına yepyeni bir anlam gelir. Sevimli robot Wall•E’ye, aralarında bir yavru hamamböceği ile hepsi bozuk ve birbiriyle uyumsuz robotlardan oluşan kahramanlar ekibi gibi eğlenceli karakterler eşlik edecektir.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.