Yine mutlaka görülmesi gereken fakat büyük olasılıkla hakettiği ilgiyi bulamayacak bir belgesel ABD’de cuma günü gösterime girdi.

I.O.U.S.A, ünlü yatırımcı Warren Buffett ve Washington’un en yetkili mali müfettişlerinden David Walker’ın açıklamalarını izleyerek ABD ekonomisinin dramatik gerçeklerini ve halkın borç saplantısını mercek altına alıyor. Hükümet ve ordu harcamalarının devasa boyutlara çıkması, artan uluslararası rekabet, yükselen iç ve dış borçlar, bütçe açıkları gibi Amerika’nın ‘finans şeytanlarını’ gözler önüne seriyor.

Yönetmen Patrick Creadon, tarihi kökenlerinden başlayarak adım adım Amerikanın ‘mali kanserinin’ izini takip ederken, Al Gore’un ‘Uygunsuz Gerçek’te çevre için yaptığı uyarılar kadar vahim; ekonominin gidişatına dair ürkütücü kehanetlerde bulunuyor. Filmin, öteden beri ‘ayağını yorganına göre uzatmaktan hazzetmeyen’ ve borçlanarak imkanlarının çok üstünde harcamalar yapan Amerikalılara net bir mesajı var: “Amerika müsrif hayat tarzını değiştirmek zorunda, aksi halde destansı çapta ekonomik krizle yüzyüze kalacak.”

Creadon, ABD’nin mevcut ekonomik durumuna ilişkin canlı bir profil vermek amacıyla arşiv görüntülerinden ekonomik datalara, uzman görüşlerine kadar birçok malzemeyi ustalıkla biraraya getirmiş. Filmde vergisini ödeyen sıradan vatandaşın görüşlerinden, Alan Greenspan, Paul O’Neill, Robert Rubin, Paul Volcker gibi ekonominin duayenleriyle yapılmış samimi röportajlar da bulunuyor.

 

Eleştirmenler, I.O.U.S.A’nın asıl gücünün, ABD’nin geleceğine ilişkin sadece bir kıyamet senaryosu sunmak yerine muhtemel senaryoları ele alarak felaketten uzak kalabilmek için alınması gereken tedbirleri önermesi olduğuna dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.