Showgirls(1995)

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Elizabeth Berkley ( Nomi), Kyle MacLachlan (Zack), Gina Gershon (Cristal), Glenn Plummer (James)

2.35:1 Geniş Ekran / İngilizce DD 5.1 – Türkçe DD 5.1 – Türkçe DD 2.0 / 126 dk.

KANAL D Home Video

Las Vegas: Striptiz barlarında müziğin ritmine uydurdukları mükemmel çıplak bedenlerini müşterilerin hizmetine sunan kızlardan ya da büyük otellerin son derece lüks gece kulüplerinde sergilenen ‘show’ların yıldızlarından biri olarak para ve ün içinde yüzmek… Alt katmanlardan üste, hatta en üste sıçramanın formülü, ‘herkesin birbirini kullanması’nda saklı: Eğer yetenekli iseniz, doğru zamanlamalarda doğru kişilerin dikkatlerini çekmişseniz ve cinselliğinizi her tür kullanıma açıyorsanız… Cennetle cehennemin kesiştiği ve ikiyüzlülüklerin, acımasız kıskançlıkların, ilginç-sert ilişkiler ağında avların beklendiği bu yerde, Vegas’ta, ‘ruhunu satmadan yükselmek isteyen’ ve kısa süreliğine de olsa bunu başaran sert mizaçlı Nomi’ye (Berkley), mega yıldız Cristal Connors’ın (Gershon) söylediği gibi: “Hepimiz fahişeyiz aslında”!

       Joe (“F.I.S.T.”, “Music Box”,”Sliver”) Eszterhas’ın senaryosu ile Paul (“Robocop”, “Total Recall”, “Starship Troopers”) Verhoeven’in yönetimini “Basic Instinct – Temel İçgüdü”den sonra tekrar bir araya getiren bu “çılgınlık”, bu müzikal yapısıyla da dikkat çeken film, bir özelliğiyle önemli: Hikâye çerçevesi içinde çokça yer alan çıplaklığın/ cinselliğin alanı içinde yer alan yaşamsal temalar, kafaların içindeki sansür kalıpları parçalanarak, alabildiğine dürüst ele alınmış. Filmin sonlarına doğru geçmişiyle ilgili bilgileri öğrenebildiğimiz Nomi, kısa sürede yükselmek isteyen her genç kız gibi, kuşku yok ki, kaybedecektir. Ama kazanacaktır da: Kendini! Tüm parlak, gösterişli, çekici görüntünün altındaki çürümüşlükten sıyrılarak ve “ne istemediğinin farkına vararak”… İşte bu kaybetmek –kazanmak meselesi, vurguladığım dürüstlükle açıklandığından ve yansıtıldığından, filmin yanlış algılamalara yol açması da engellenmiş olmakta.

     Bu öykü çok mu tanıdık geldi size? Anlatım biçimindeki açık ve onurlu tavrın önemli olduğunun altını çiziyoruz o halde. Tabii Verhoeven hem değerli bir yönetmen, hem de katıksız bir estet. Marguerite (TV dizisi “Fame”in baş dansçılarından) Pomerhn-Derricks’in koreografisiyle, çıplaklık içeren enfes müzikal bölümlerin hakkını vermesi bir yana, olayların gerçekliğini bu estetik kaygıyı zerrece zedelemeden aktarmış.

     MPAA tarafından 3 dakika daha uzun versiyonu, az sayıda filme verilmiş NC–17 (17 yaş altı kesinlikle izleyemez) belgesi almış “Showgirls”in çıplaklığı kullanımı bazılarınca ticari olmakla eleştirilmişti… Pardon, öykü Las Vegas’ta geçmekte ve Vegas ne kadar ticari, ne denli çıplaksa, bu film de o kadar…

       “Das Boot” ile alanında Oscar adayı olmuş görüntü yönetmeni Jost Vacano’nun, sinemada görebileceğiniz en güzel vücutları, ışıklar, gölgeler ve renklerle dans ettiren çalışmasına hayran kalacağınız “Showgirls”, bana göre, ‘tutucu’ çevrelerce haksızlığa maruz kalmış bir filmdir. Çünkü ne denli kendinize güvenseniz de, yine de duraksadığınız bir bölge var işte! Komple bir yetenek olan Elizabeth Berkley’in canlandırdığı Nomi’nin, striptiz barda giyinik müşterisinin kucağına çırılçıplak oturarak onun orgazm olmasını sağladığı sahneden – ki Eszterhas ve Verhoeven filmin ön araştırmalarında bunu ‘bizzat’ denemişler- rahatsız olursanız eğer, kendinize şu soruları sorunuz: Film mi çok cüretkâr yoksa benim kafamdaki sınırlar mı çok kalın çizilmiş? Yoksa başka bir şey mi?

 Ekstralarda, 4,5 dakikalık bir tanıtım ve fragman yer almakta.

 Türkiye’de çıkan dvd, “R” sürümü; doğaldır ki 18+ almış. Zamanında Özen Film tarafından ithal edilmiş ve kesilmemiş versiyonun aynısı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.